Παναθηναϊκός-Βαλένθια 90-73: Πάρτι στο ΟΑΚΑ και 4η συνεχόμενη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε εντυπωσιακά της Βαλένθια με 90-73 στο “καυτό” ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική της EuroLeague, κατακτώντας την 4η σερί νίκη του.

Οι “πράσινοι” ανέβηκαν στο 6-4, ενώ οι “πορτοκαλί” υπέστησαν την 4η σερί ήττα της διοργάνωσης και έπεσαν στο 5-5.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ για 23 λεπτά (60-38), προκαλώντας πανηγυρισμούς στο σχεδόν γεμάτο ΟΑΚΑ.

Ο MVP του αγώνα ήταν ο εκρηκτικός Ματίας Λεσόρ (17π., 7ρ., 11 κερδισμένα φάουλ), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντίνος Μήτογλου (14π.), Τζέριαν Γκραντ (13π.), Κώστας Σλούκας (12π., 9ασ.), Μάριους Γκριγκόνις (11π. με 3/4 τρίποντα) και Λευτέρης Μαντζούκας (9π. με 3/3 τρίποντα).

Χωρίς τους τραυματίες Μάρτιν Χέρμανσον και Στέφαν Γιόβιτς, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει την απόδοση του Παναθηναϊκού.

Ο Σέμι Οτζελέγιε ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια με 16 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με μαέστρο τον Κώστα Σλούκα και εκτελεστή τον Τζέριαν Γκραντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-10 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε με 27-18.

Οι “πράσινοι” έφτασαν στα 9/13 τρίποντα στην αρχή της δεύτερης περιόδου και διαμόρφωσαν διαφορά 18 πόντων, προηγούμενοι με 36-18 στο 13ο λεπτό.

Η απάντηση της Βαλένθια με σερί 0-9 (36-27), δεν επηρέασε τον Παναθηναϊκό που αύξησε ξανά τη διαφορά, φθάνοντας στα αποδυτήρια με +14 (49-35), έχοντας 10/19 τρίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει διαφορά 22 πόντων (60-38 στο 23ο λεπτό) και τελικό σκορ 72-53.

Παρά τις προσπάθειες της Βαλένθια που ξεκίνησε με σερί 0-7 στην τελευταία περίοδο (72-60), ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά, καταλήγοντας στη νίκη με το τελικό 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73.