Παναθηναϊκός εναντίον Βίρτους 90-76: Το παιχνίδι που γίνεται πάρτι! (φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μετατρέψει το παιχνίδι ενάντια στη Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ σε απολαυστική νίκη με 90-76, αφού, μετά από μια δύσκολη αρχή όπου έχανε με -5 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της EuroLeague!

Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός πανηγυρίζει την τρίτη συνεχόμενη νίκη στη EuroLeague και φτάνει στο 5-4, ενώ ακολουθεί άλλος ένας αγώνας εντός έδρας με τη Βαλένθια (23/11).

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντισταθεί στην πίεση, καθώς μετά από σχεδόν 4,5 λεπτά αγώνα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, κατάφερε να κάνει 20-3 επιμέρους σκορ, με τους Μάριους Γκριγκόνις και Ματίας Λεσόρ να ξεχωρίζουν στο παιχνίδι.

Ο Σενγκέλια απέδειξε για μια ακόμα φορά την αξία του, αλλά ο πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν αναμφίβολα ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ σε σχεδόν 35 λεπτά συμμετοχής.

Ακόμα, αυτή ήταν η 200ή νίκη του προπονητή του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague, από το 2000 και έπειτα!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, επέλεξε τον Κέντρικ Ναν στην αρχική πεντάδα για να δώσει ρυθμό και αυτοπεποίθηση στην ομάδα.

O Αμερικανός ανταπεξήλθε αξιοπρεπώς, πετυχαίνοντας 11 πόντους κατά τη διάρκεια του πρώτου μισού, ενώ ο Μήτογλου ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 12 πόντους.

allstarbasket.gr

Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο με 4 κλεψίματα, δυσκόλεψε τη ζωή των Ιταλών και εμφάνισε πολύ καλή απόδοση, με ηγέτη τους τον Τζέριαν Γκραντ και τον Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι να κερδίζει μεγάλες μάχες στη ρακέτα.

Οι πολύ καλές επιδόσεις του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν με τέλειο ποσοστό εύστοχων βολών στο πρώτο δεκάλεπτο (7/7) και μέχρι το ημίχρονο (14/14), δείχνοντας βελτίωση της αυτοπεποίθησης της ομάδας.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε δυσκολίες στην άμυνα, άφησε χώρο στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι, αφήνοντας τον Ίφε Λούντμπεργκ να δημιουργήσει προβλήματα με 27 πόντους από τους 15 που σκόραρε στο δεκάλεπτο, με πρώτους σκόρερ τους Μπελινέλι και Σενγκέλια, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μόλις με διαφορά 3 πόντων, 45-42 στο ημίχρονο.

Ο Μπελινέλι συνέχισε να ηγείται της ομάδας του στην τρίτη περίοδο με 2/2 τρίποντα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 47-48 χάρη στην καλή του εμφάνιση.

Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Μπελινέλι είχε 4/6 τρίποντα, ενώ η Βίρτους είχε μόλις 1/9, μόνο που οι παίκτες του Μπάνκι πέτυχαν άλλα δύο τρίποντα, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να προηγούνται με 62-63.

Ο Αργεντινός Λούκα Βιλντόσα αντιστάθηκε στον αντίπαλο με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά 62-63, σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός άρχισε να νιώθει την απουσία λύσεων στη ρακέτα.

Σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, η ελληνική ομάδα δεν ανταποκρινόταν στις προσπάθειες των ψηλών της, εκτός από τον Μήτογλου και τον Μπαλτσερόφσκι. Αυτό έκανε την ομάδα να νιώθει ανασφαλής, με τους Ιταλούς να κρατούν προβάδισμα και να προηγούνται με πέντε πόντους, 62-67.

Ο Γκριγκόνις και ο Λεσόρ όμως, άλλαξαν την κατάσταση, με τον πρώτο να πετυχαίνει 3 πόντους και μια ασίστ και τον δεύτερο με έξι συνεχόμενους πόντους, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε ένα συνολικό σερί 13-0 και προσπέρασμα 75-67. Από εκεί και πέρα, το ΟΑΚΑ “πήρε φωτιά”!

Η ομάδα του Παναθηναϊκού άρχισε να αντιμετωπίζει το παιχνίδι με ένα μεγαλύτερο αίσθημα βεβαιότητας και προσβάδισε σε πλεονέκτημα 86-72. Έτσι, η αντίσταση των ψηλών της Βίρτους, η οποία σε συνδυασμό με τα φάουλ των Ντάνστον και Σενγκέλια, μετατράπηκε το ντέρμπι σε ένα πάρτι!

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Γκριγκόνις να κρατά την άμυνα της ομάδας και να αναγκάζει τον Μπελινέλι να φάει το 4ο φάουλ και να αποβληθεί με τεχνική ποινή, με το σκορ να γίνεται 8-70 στο τρίτο δεκάλεπτο και το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να είναι 20-3 για τους Παναθηναϊκούς.