Ναν και… κάτω η Μπολόνια, τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού 81-79 τη Βίρτους

Με καλάθι του Κέντρικ Ναν στη λήξη, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-79 τη Βίρτους Μπολόνια την Παρασκευή στην Ιταλία!

Έμεινε έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας με 21-11 ρεκόρ, μια θέση που κρατά στα χέρια του αφού θα κλείσει την κανονική περίοδο παίζοντας εκτός έδρας με την Μπάγερν (5/4) και την Άλμπα εντός (11/4).

Με clutch Ναν και κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα, ο Παναθηναϊκός επιβίωσε της “σκυλομαχίας” στην Μπολόνια, στον πιο κρίσιμο αγώνα της σεζόν που του δίνει πλεονέκτημα έδρας εφόσον πάρει τα τελευταία του ματς με τους Γερμανούς, της Μπάγερν στο Μόναχο και της Άλμπα στο ΟΑΚΑ!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Μάριους Γκριγκόνις χρεώθηκε με 2 φάουλ σε 3 λεπτά και με 3ο μετά από 5:17 από το τζάμπολ κι ο προπονητής του Παναθηναϊκού Εργκίν Αταμάν έριξε γρήγορα στο παρκέ τον Κώστα Σλούκα.

Με 2 σερί τρίποντα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 15-9 αλλά έδωσε τον τόνο για τη συνέχεια.

allstarbasket.gr

Άρχισε τον αγώνα με 6/6 τρίποντα, τα 3/3 από τον Τζέριαν Γκραντ που είχε 13 πόντους στο δεκάλεπτο, με τον Σλούκα να ‘χει τα 2/2 και 8 πόντους και μπήκε με αυτοπεποίθηση στη θέση του οδηγού στο παιχνίδι.

Υπό τη συμπαράσταση εκατοντάδων οπαδών του, ο Παναθηναϊκός έβγαλε το πρώτο ημίχρονο με άνεση, με εύκολο σκορ, κι έφτασε τη διαφορά έως τους 17 πόντους, 22-39 με 13:15 να έχουν παιχτεί!

Η Βίρτους πήρε τρία μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ σε τέσσερις φάσεις, έδειξε σημάδια αντίδρασης με τον Χάκετ και τον Πολονάρα στη Β΄περίοδο, όμως επί της ουσίας, η ροή του αγώνα δεν άλλαξε.

Η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 51-39, κι η διαφορά ήταν πιο μικρή από τη μεγάλη “εικόνα” που έχτισε το πρώτο 20άλεπτο στη Virtus Segafredo Arena.

H βιασύνη στην επίθεση, κι η αίσθηση υπεροχής του πρώτου 20αλέπτου που επέφερε αμέλεια στην άμυνα, ήταν η παγίδα για τον Παναθηναϊκό που είδε τη Βίρτους, άκοπα στη Γ΄περίοδο να μειώνει γρήγορα τη διαφορά και να φτάνει σύντομα σε απόσταση πέντε πόντων, 53-58 στο 26′.

Έπρεπε να φτάσει στον πόντο η διαφορά, 64-65 στο πρώτο λεπτό από την έναρξη της τελευταίας περιόδου, για να επανέλθει ο Παναθηναϊκός στις… εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Κι ήταν η άμυνά του αυτή που έκανε τη δουλειά σταματώντας το κρεσέντο της Βίρτους, βγάζοντας τους παίκτες της από την “comfort zone”.

Ο Σλούκας, με μεγάλη κι αποτελεσματική προσπάθεια και στην άμυνα, μαζί με τον ξεχασμένο από τα φάουλ στην αρχή, έδωσαν μια ανάσα για το +5, 64-69 του Παναθηναϊκού, που δεν ήταν αρκετή.

Διότι με λάθος επιλογές στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να “πετάει στα σκουπίδια” ευκαιρίες, κι ο Λούντμπεργκ ισοφάρισε με τρίποντο στο 69-69.

Προσπέρασε δε με 71-69 με 2 βολές του Σενκέλια, για πρώτη φορά μετά από το αρχικό… 3-0!

Ήταν η στιγμή του Κέντρικ Ναν, που με το απαράμιλλο επιθετικό του ταλέντο, έμοιαζε σαν από μηχανής Θεός.

Με 5 σερί κι αναπάντητους πόντους, ο Παναθηναϊκός, ανέπνευσε, προσωρινά όμως, αφού το 64-69, έγινε 76-74, πριν ισοφαρίσει ο Σλούκας σε 76-76 με 99 δεύτερα να μένουν για το τέλος.

Κι ενώ ο Ντόμπριτς έκανε το 79-76 με τρίποντο, ο Γκριγκόνις έσωσε τη βραδιά, με επιθετικό ριμπάουντ, καλάθι και μια βολή από φάουλ για το 79-79.

Ο Λούντμπεργκ αστόχησε στο τελευταίο σουτ της Μπολόνια κι ο Κέντρικ Ναν πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση.

Σκόραρε στη λήξη χρόνου και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 81-79, κρατώντας την ομάδα του στη 2η θέση της βαθμολογίας!

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81