Η Μακάμπι επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 82-78 στο τουρνουά του Γκάλη στη Ρόδο (φωτογραφίες και βίντεο)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να νικήσει με σκορ 82-78 τη Φενέρμπαχτσε στη Ρόδο, στον πρώτο αγώνα του Nick Galis International Tournament όπου συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς φιλάθλους λόγω προβλημάτων με την άδεια πυροπροστασίας του γηπέδου στη Ρόδο. Ωστόσο, μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, το πρόβλημα διορθώθηκε και οι φίλοι που είχαν αγοράσει εισιτήριο μπήκαν στην αίθουσα.

Η Μακάμπι ήταν ανώτερη από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να πάρει μια δίκαιη φιλική νίκη ενάντια στη Φενέρμπαχτσε των Έλληνων παικτών Ιτούδη, Δέδα, Καλάθη, Ντόρσεϊ και Παπαγιάννη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε τη διαφορά στο 80-77 στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Μαχμούτογλου έχασε ένα τρίποντο και ο Τζος Νίμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα (82-77).

Ιτούδης Φενέρμπαχτσε

Οι επόμενοι αγώνες του τουρνουά, το Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε (16/9, 17:00, ACTON 24) και το Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ (17/9, 17:00, ACTON 24), θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο.

Προβλέπεται ότι το Σάββατο (16/9) θα παρευρεθεί στο τουρνουά και ο μεγάλος Νίκος Γκάλης.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη τη Μακάμπι: 26-20, 43-35, 70-61, 82-78.

Σκόρερ Μακάμπι: Μπόλντγουιν 16, Μπράουν 10, Κόλσον 10, Κλίβελαντ 8, Γουέμπ 8, Μπλατ 8, Νίμπο 7, Ριβέρο 6, Σόρκιν 5, Μένκο 2, ΝτιΜπαρτολομέο 2.

Σκόρερ Φενέρμπαχτσε: Σανλί 15, Γουίλμπεκιν 11, Καλάθης 8, Σέστινα 7, Πιέρ 7, Μαχμούτογλου 6, Μαντάρ 6, Παπαγιάννης 6, Μότλεϊ 5, Ντόρσεϊ 5, Μπιμπέροβιτς 2.