Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77: Δεν ήθελε… η μπάλα στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-79 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, επιστρέφοντας από το -16, αλλά στην τελευταία φάση η μπάλα δεν ήταν με το μέρος του σε ένα drive του Γουίλιαμς-Γκος και ένα tip του Μιλουτίνοβ!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 46-33 στο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να επανέλθει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ωστόσο, ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν αυτός που κρίνει το ματς με οκτώ συνεχόμενους πόντους.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του Ολυμπιακού στη διοργάνωση και η πέμπτη νίκη της Φενέρμπαχτσε σε έξι αγώνες στην κανονική περίοδο.

Ο Νικ Καλάθης ήταν εξαιρετικός και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από την αρχή του αγώνα.

Με τον Νταϊσόν Πιέρ να αρχίζει με τρία συνεχόμενα τρίποντα, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 13-1 και ο Ολυμπιακός φάνηκε να αντιμετωπίζει δυσκολίες.

Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού ήρθε μετά από 3:52 λεπτά αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό. Με τον Παπαγιάννη να ηγείται, η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο 29-14 στην πρώτη περίοδο.

Ο Πιέρ, που κατά μέσο όρο σκοράρει 5,6 πόντους ανά αγώνα, είχε ήδη 14 πόντους σε οκτώ λεπτά συμμετοχής. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να τον αναχαιτίσει.

Το ημίχρονο έληξε με την Φενέρμπαχτσε να έχει προβάδισμα 46-33, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πιέσει τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο.

Με αφετηρία την άμυνα του και την ηγετική παρουσία του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 13-2 την τρίτη περίοδο και έφτασε στο 53-52.

Ο Παπανικολάου είχε 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος έδωσε νέα ελπίδα στην ομάδα του Ολυμπιακού που μείωσε στο ελάχιστο για το 58-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο αγώνας έγινε πολύ σκληρός στην τελευταία περίοδο και η διαφορά κυμάνθηκε από έναν έως τέσσερις πόντους υπέρ της Φενέρμπαχτσε. Η μπάλα παιζόταν κάτω από τα καλάθια και το παιχνίδι έχασε τη ροή του.

Στο τέλος, ο Μιλουτίνοβ έβαλε περίπου πέντε συνεχόμενους πόντους και η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα 5 πόντων, 79-74, με 1:10 λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Πίτερς μείωσε σε 79-77 στα 53” και ο Ολυμπιακός ήταν σε θέση να ισοφαρίσει. Οι διαιτητές ανέθεσαν την κατοχή στην Φενέρμπαχτσε, αλλά ο Μπαρτζώκας ζήτησε challenge και η κατοχή πήγε στον Ολυμπιακό.

Μετά από τάιμ άουτ, ο Γουίλιαμς-Γκος προσπάθησε να σκοράρει αλλά η μπάλα δεν μπήκε μέσα με ένα tip του Μιλουτίνοβ. Έτσι, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77