Φενέρμπαχτσε – Μονακό 86-74: Ο Καλάθης οδηγεί τη νίκη, ντεμπούτο με επιτυχία για τον Γιασικεβίτσιους! (vids)

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κερδίσει τη Μονακό 86-74 στην Ulker Sports Arena, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της, για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Χωρίς τους Παπαγιάννη, Μπιρσέν και Νέτο, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να διατηρήσει το εντός έδρας αήττητο (6-0), ενώ η Μονακό έπεσε στο 8-6.

Στην αρχική πεντάδα της Φενέρ βρέθηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος, όπως αναφέρουν ιταλικά Μέσα, είναι προ της μεταγραφής του στην Αρμάνι Μιλάνο!

Ο Καλάθης είχε εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση καταγράφοντας 7 πόντους (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ(!), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 27 λεπτά.

Ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (23π., 6ρ., 2ασ., 1κλεψ.), με τους Σκότι Γουίλμπεκιν (13π., 5ασ.) και Μάρκο Γκούντουριτς (10π.) να ακολουθούν στο σκοράρισμα.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έμεινε στους 2 πόντους με 1/4 στα σουτ σε 14 λεπτά.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν είχε στη διάθεσή της τον Τζόρνταν Λόιντ και εξαρτιόταν στον Μάικ Τζέιμς (24π.) και τον Έλι Οκόμπο (14π.).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλό επιθετικό ρυθμό στην αρχή του αγώνα (15-12 στο 5′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-21.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντόντα Χολ:

Η Φενέρμπαχτσε κυρίαρχησε στα ριμπάουντ, φτάνοντας τα 9 επιθετικά και προηγήθηκε με διαφορά 12 πόντων (42-30 στο 18′).

Σε εκείνο το σημείο ο Μάικ Τζέιμς βρήκε την αίθουσα, πέτυχε 11 πόντους σε 2:35 λεπτά και η Μονακό μείωσε στον πόντο (46-45) στο τέλος του ημιχρόνου!

Το τρίποντο του Τζέιμς στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου:

Κατά το πρώτο μέρος, η Φενέρ είχε 4/17 τρίποντα και η αντίπαλη ομάδα 2/5, με το 2ο να το πετυχαίνει ο Τζέιμς στο τέλος του 2ου 10λεπτου!

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, η Φενέρ σημείωσε σερί 6-0 (52-45), με τον Νικ Καλάθη να βρίσκεται σε παντού σε άμυνα και επίθεση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν διψήφια διαφορά (68-57) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να ηγείται, ενώ οι Μονεγάσκοι εξαρτώνταν από τον Μάικ Τζέιμς.

Η Φενέρ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην τελευταία περίοδο και κατέληξε να κερδίσει χωρίς ποτέ να απειληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-45, 68-57, 86-74.