Εργκίν Αταμάν: “Μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα με αυτόν τον κόσμο”

Ο Εργκίν Αταμάν εξήγησε πώς η ομάδα του κατάφερε να επικρατήσει της Μονακό με 88-63 στον αγώνα της Euroleague.

Η ανάλυσή του μετά τον αγώνα:

“Ήταν ένα εκπληκτικό ματς. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με εξαιρετική άμυνα, ειδικά απέναντι στον Μάικ Τζέιμς. Δεν ήταν δύσκολο να προετοιμάσουμε το παιχνίδι γιατί χρησιμοποιήσαμε την ίδια στρατηγική όπως και στην αναμέτρηση με την Εφές και την άμυνα πάνω στον Λάρκιν. Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε δύο πολύ καλά ματς καθώς σταμάτησε τόσο τον Λάρκιν, όσο και τον Τζέιμς.

Ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα, ήμασταν επιθετικοί, γυρίσαμε έξυπνα την μπάλα και κάναμε ένα έξυπνο παιχνίδι.

Ο Λεσόρ έκανε πολύ καλή δουλειά κάτω από το καλάθι. Σήμερα όλοι έπαιξαν για την ομάδα και ύστερα από ένα τέτοιο ματς δεν μπορείς να πεις κάτι το αρνητικό. Όλοι έπαιξαν με μεγάλη αυταπάρνηση.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις δυνατότητές του και ότι είναι είναι ικανός να φτάσει στους μεγάλους στόχους που έχει με αυτή τη νοοτροπία και αυτήν την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Ήταν μια εξαιρετική εβδομάδα για εμάς”.

Για τις ασίστ του Λεσόρ είπε:

“Έπαιξε σημαντικό ρόλο. Στην επίθεση δεν κάναμε τα ίδια λάθη όπως και στο ματς με την Εφές. Μοιράσαμε καλά την μπάλα και ο Ματίας έπαιξε πολύ έξυπνα σε αυτήν την περίοδο διαβάζοντας τις αλλαγές και τα pick n roll. Επίσης και ο Ναν βοήθησε και ήταν πολύ σημαντικός αυτός ο συνδυασμός για εμάς”.