Άλμπα Βερολίνου-Μπασκόνια 86-91: Οι Βάσκοι είχαν τον τρόπο

Η Μπασκόνια επικράτησε (91-86) της Άλμπα στο Βερολίνο στη 2η αγωνιστική της Euroleague, παίζοντας εξαιρετικά σε μεγάλο μέρος του αγώνα.

Οι Βάσκοι πήραν την πρώτη τους νίκη με εξαιρετική εμφάνιση από τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ (17 πόντοι), ενώ ο Σεντεκέρσκις πραγματοποίησε διπλό-διπλό (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και ο Τσίμα Μόνεκε πρόσθεσε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Το πολύτιμο συμβάλλει ο Κοστέλο (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) στο καλό τρίτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος συμμετείχε για 4.51 λεπτά και σημείωσε 3 πόντους (1/2 τρίποντα).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι είχαν μικρό προβάδισμα (25-21), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ισοφάρισαν (26-26) μεταξύ τους, αποδεικνύοντας την καλή παραγωγικότητά τους (47-51 στο ημίχρονο).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια ήταν απολύτως κυριαρχική, με 25 πόντους που σημαίνει ότι οι Βάσκοι άνοιξαν απόσταση (61-76 στο 30′), χάρη στην καλή τους επίθεση και την εξαιρετική άμυνά τους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει με τον Γκαμπριέλε Πρόσιντα να πετυχαίνει κάποιους πόντους, αλλά η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Άλμπα ταξιδεύει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Βίρτους στις 18 Οκτωβρίου στις 21:30, ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν στις 17 Οκτωβρίου στις 21:30.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φερνάντο Ρότσα, Μίλος Κόλιενσιτς, Τόμας Τραβίκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91.