Το Περιστέρι επικράτησε 89-78 της ΑΕΚ – Προβλήματα με τον τραυματισμό του Κουζμίνσκας (gallery & vids)

Η ομάδα του Περιστερίου επιβεβαίωσε τη δυνατότητά της να κερδίζει εντός έδρας, καθώς επικράτησε 89-78 της ΑΕΚ. Με αυτήν τη νίκη, ο Περιστέρι φτάνει στο 5-1 στα εντός έδρας παιχνίδια και 6-5 συνολικά, μετά το τέλος του πρώτου γύρου της Stoiximan Basket League.

Ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ με 23 πόντους, ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωσε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακόμη, ο Τζόε Ράγκλαντ πρόσθεσε 11 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς σημείωσε 10 πόντους. Τέλος, ο νεοαποκτηθείς Ζερμέιν Λοβ, στο ντεμπούτο του στην Basket League με τη φανέλα της ομάδας του, σημείωσε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 10:45.

Η ΑΕΚ, αντιμετωπίζοντας τον τραυματισμό του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και τις ενοχλήσεις του Μάνου Χατζηδάκη, υπέστη την πέμπτη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και έπεσε στο 5-6.

Στα ποσοστά σουτ, το Περιστέρι είχε 42% στα τρίποντα με 15/35 προσπάθειες, ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις 28% με 6/21 σουτ. Επίσης, στο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στα ριμπάουντ (20-16), αλλά στο τέλος η ΑΕΚ υστέρησε στους υπόλοιπους τομείς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ισορροπία (17-17) στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Περιστέρι κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι και να πάρει το προβάδισμα στο δεύτερο. Το σημαντικότερο γεγονός του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Κουζμίνσκας λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς αυτός ήταν ήδη ο κορυφαίος του ομάδας με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η διαφορά του αγώνα δημιουργήθηκε, ωστόσο, στα τρίποντα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν 50% ευστοχίας με 7/14 προσπάθειες, έναντι μόλις 14% των φιλοξενούμενων με 1/7. Τα καλά σουτ αποδείχθηκαν κρίσιμα για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ως αναμενόταν, ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ ήταν και πάλι κορυφαίος για το Περιστέρι, με τα 23 πόντους του να οδηγούν την ομάδα του στη νίκη. Συνολικά, έφτασε τους 20 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (2/3δ., 4/5τρ., 5/5β.) σε 18:51 συμμετοχής.

Η αναμέτρηση έληξε με σκορ 89-78 υπέρ του Περιστερίου, το οποίο κατέκτησε και διαφορά 11 πόντων εν όψει του αγώνα του δεύτερου γύρου με την ίδια ομάδα. Τα δεκάλεπτα ήταν 17-17, 41-35, 68-57, 89-78.

Για να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, κάντε κλικ εδώ.

Για να δείτε την photo gallery της αναμέτρησης, κάντε κλικ εδώ.