Το Μαρούσι νίκησε τον Άρη με 73-67 στο “Nick Galis Hall” (φωτογραφίες)

Το Μαρούσι κατέκτησε μια σημαντική νίκη κόντρα στον Άρη με 73-67, στο γήπεδο “Nick Galis Hall”, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Βετούλα μετρά πλέον 7 νίκες και 13 ήττες, έχοντας προοπτικές για τα playoffs καθώς περιμένει την ΑΕΚ (16/3) στο επόμενο παιχνίδι και στη συνέχεια το ταξίδι στη Ρόδο για αναμέτρηση με τον Κόλοσσο (24/3).

Με τις πιθανότητες να υποδεικνύουν τα play-out, το Μαρούσι εξασφάλισε ένα αποτέλεσμα που του επιτρέπει να αγωνιστεί για τη διατήρηση της θέσης του στο πρωτάθλημα.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πέτυχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόμπερτ Γούνταρντ σημείωσε 10 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Σακούρ Τζούστον 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την άλλη, ο Βασίλης Τολιόπουλος του Άρη σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Ρόνι Χάρελ είχε 10 πόντους.

Στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Άρη, ο Έρικ Ριντ σημείωσε 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 13:02, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους πέφτοντας στο 11-9.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με έξι ισοπαλίες, ενώ ο τελευταίος πόντος ήταν το πρώτο καλάθι του Ριντ με τη φανέλα του Άρη.

Το Μαρούσι μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο επιτυγχάνοντας ένα σερί 7-0, κρατώντας τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για πάνω από 3 λεπτά και διατηρώντας το προβάδισμα.

Από το 37-38, η διαφορά ανέβηκε σε 37-47, ενώ στο τέλος φτάσαμε σε μια διαφορά +12 υπέρ των φιλοξενούμενων με τον Άρη να σκοράρει μόλις 50 πόντους σε 30 λεπτά.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασε στην αρχή της τελευταίας περιόδου μειώνοντας σε 60-64, αλλά το Μαρούσι ήταν έτοιμο να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-43, 50-60, 67-73