Προμηθέας-Μαρούσι 111-92: Με εξαιρετικό Χέιλ και επιθετικό πλουραλισμό! (gallery)

Η ομάδα του Προμηθέα Μαρούσι επικράτησε εύκολα με 111-92 του Αμαρουσίου στην 3η αγωνιστική της Basket League. Ο Αμερικανός γκαρντ, Χάντερ Χέιλ, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα με 27 πόντους, ενώ στην επίθεση τον ακολούθησαν οι Κάμερον Ρέινολντς με 22 πόντους, Χάιμε Ετσενίκε με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ με 21 πόντους και 8 ασίστ. Από την πλευρά του Αμαρουσίου, ο Μάρκο Λούκοβιτς σημείωσε 16 πόντους και ο Αχμέντ Χιλ 15 πόντους.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, με τον Ρέινολντς να ευστοχεί από τα 6.75. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 18-5 και συνέχισαν να αυξάνουν το προβάδισμά τους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά, αλλά ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση και προηγήθηκαν με 21 πόντους. Το Αμαρουσί βρήκε απαντήσεις, αλλά η ομάδα του Προμηθέα έδειξε επιθετικότητα και πήρε την εμφατική νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν 26-14, 49-42, 75-68, 111-92, ενώ οι διαιτητές ήταν οι Μηλαπίδης, Μπακάλης και Στρέμπας. Επίσης, υπάρχει μια φωτογραφική συλλογή από την αναμέτρηση.