Προμηθέας-Καρδίτσα 87-75: Μια υπόθεση δέκα λεπτών! (φωτογραφική συλλογή)

Ο Προμηθέας Πάτρας κέρδισε την Καρδίτσα με αποτέλεσμα 87-75 σε έναν αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League, μετατρέποντας τον σε μια προπόνηση.

Οι Πατρινοί διατήρησαν το αήττητο τους μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ και καθάρισαν το παιχνίδι στην αρχή, αποφασίζοντας νωρίς ότι θα κερδίσουν.

Ο Προμηθέας, επικεντρώνοντας στην άμυνα, άσκησε πίεση στην Καρδίτσα και ολοκλήρωσε το πρώτο 10λεπτο με διαφορά 27 πόντων (37-10). Αυτή ήταν ουσιαστικά η λήξη του αγώνα, καθώς οι Πατρινοί διαχείρισαν το παιχνίδι χωρίς να χαλαρώσουν στην άμυνα. Οι Θεσσαλοί φάνηκαν να έχουν εκπλαγεί από την προετοιμασία της αντίπαλης ομάδας και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Η διαφορά παρέμεινε πάνω από 20 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (48-26 στο 20′). Η συντριπτική υπεροχή στην περιοχή ριμπάουντ (37-23 για τους Πατρινούς) δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Καρδίτσα να αντιδράσει.

Οι Εμιτ Ουάιτ και Τζορνταν Μπιουκάναν προσπάθησαν, αλλά δεν υπήρξε κάποιος άλλος που θα συνέβαλε επιθετικά στο παιχνίδι. Όταν σουτάρεις από τα 3 πόντους με αποτελεσματικότητα 8% (1/12) και έχεις συνολικά 24% ευστοχία στα σουτ εντός πεδιάς (9/37), δεν μπορείς να περιμένεις περισσότερα.

Αντίθετα, ο Προμηθέας είχε ποσοστό 46% στις προσπάθειες των 3 πόντων (6/13) και 42% στα σουτ εντός πεδιάς (18/42), γεγονός που εξηγεί τη διαφορά στο αποτέλεσμα. Ο Τζων Χρυσικόπουλος και ο Αλεξάνταρ Ετσενίκε συμβάλλουν στην επίθεση, βοηθώντας στο να δημιουργηθεί η διαφορά, η οποία διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο (58-32 στο 25′ και 62-38 στο 27.30′). Η Καρδίτσα με καλάθια των Στάιον Σαϊμπερτ και Τζορνταν Μπιουκάναν μείωσε σε 64-50 (στο 29.30′) και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο με διαφορά -16 (66-50 στο 30′), μετά από καλάθι που δέχτηκε από τον Άντονι Κάουαν στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, με το μυαλό τους στον επερχόμενο αγώνα με την Οπάβα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, οι Πατρινοί χαλάρωσαν και η Καρδίτσα μείωσε (78-62 στο 35′) τη διαφορά. Παρόλα αυτά, όλα είχαν κριθεί από το πρώτο 10λεπτο. Εκεί, όπου ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα και θέσπισε τους κανόνες για τη νίκη.

Οι διαιτητές: Τηγάνης, Γερακίνης, Κατοτικίδης.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75.