Περιστέρι-Παναθηναϊκός 75-84: Ο Παναθηναϊκός “πάτησε γκάζι” στο τέλος

Στον τελευταίο αγώνα του 4ου Τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”, ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι με 84-75 την Κυριακή.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” και παρότι πρόκειται για έναν αγώνα προετοιμασίας, είχε ένταση και διάθεση από τις δύο ομάδες, παρά τις απουσίες και τις προπονητικές φάσεις που βρίσκονται ακόμα σε εξέλιξη.

Επιπλέον, το κοινό τίμησε τη μνήμη του πρώην παίκτη του Περιστερίου, Νίκου Φάσουρα, με την κόρη του, Τζένιφερ, να παραδίδει αναμνηστικά στους αρχηγούς των δύο ομάδων πριν από το τζάμπολ.

Η ομάδα του Περιστερίου αγωνίστηκε χωρίς τον Τρέβορ Τόμπσον, ενώ ο Παναθηναϊκός, εκτός από τους διεθνείς που θα ενταχθούν στην ομάδα αύριο, λόγω καθυστερημένων προσωπικών τους υποθέσεων, δεν είχε στη διάθεσή του και τον Κώστα Αντετοκούνμπο.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρέθηκε ο Έργκιν Αταμάν, ο οποίος έφτασε στην Ελλάδα σήμερα μετά από τη λύση των προσωπικών του υποθέσεων.

Οι παίχτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 31-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα και Μάριο Γκριγκόνις. Όμως, η κακή αμυντική παρουσία τους και η αντεπίθεση του Περιστερίου, έκανε το παιχνίδι ισορροπημένο, με το Περιστέρι να μειώνει σε 44-48 μέχρι την ημέρα του ρεπό.

Το σκορ ισορροπήθηκε και πάλι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Περιστέρι προηγήθηκε με 64-63, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήρε κεφάλι στο τέλος του αγώνα. Ο Αταμάν υιοθέτησε το “small ball” σχήμα στα τελευταία λεπτά, αφού ο Μπαλτσερόφσκι βρήκε πέντε φάουλ, και αυτό οδήγησε στην επιλογή του Μαντζούκα στον κέντρο.

Ο Μαντζούκας ήταν καταλυτικός, με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει τον φιλικό αγώνα σε ένα γήπεδο που την προηγούμενη σεζόν γνώρισε μόνο ήττες.

Παρόλα αυτά, είναι ακόμα νωρίς για τις δύο ομάδες, ειδικά για τον Παναθηναϊκό που περιμένει την ένταξη των διεθνών του. Ο αγώνας όμως αποτέλεσε μια καλή προπόνηση για τις επίσημες διοργανώσεις που πλησιάζουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-46, 64-63, 75-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7, Ράγκλαντ 7, Ντάνγκουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χαντς 14, Πουλιανίτης 8, Κασελάκης 7, Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 5, Χουγκάζ 8, Ζούγρης 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14, Σλούκας 10, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14, Γκριγκόνις 12, Μαντζούκας 11.

Ολιγόλεπτη διακοπή

Στην αρχή του αγώνα, οι οργανωμένοι του Περιστερίου ανέβασαν πανό με υβριστικό περιεχόμενο κατά πολιτικών προσωπικοτήτων, αλλά μετά από αίτημα των διαιτητών, το πανό κατέβηκε και η διακοπή ήταν ολιγόλεπτη.