ΠΑΟΚ επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου 93-81: Με τρίποντα κέρδισε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο (βίντεο και φωτογραφίες)

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε κακή απόδοση και άστοχος για 30 λεπτά, αλλά κατάφερε να βρει λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας με 93-81 της ομάδας του Κολοσσού Ρόδου τη Δευτέρα στην Πυλαία, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-4, ενώ ο Κολοσσός έμεινε στο 3-6, στην προσπάθειά του να κατακτήσει μια θέση στην πρώτη επτάδα καθώς τελειώνει τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος που οδηγεί στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας. -μεταξύ άλλων-.

Ο ΠΑΟΚ είχε 6/8 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 32-15, ή αλλιώς 38-15 στα τελευταία 12 λεπτά, κι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απώλειες δύο γκαρντ του Κολοσσού, που δεν άντεξε χωρίς τους Λόντον Περάντες, Ιωσήφ Κολοβέρο που έφυγαν τραυματίες από το ημίχρονο.

Ο Κολοσσός αφήνει εντυπώσεις στον ΠΑΟΚ με γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού, καταφέρνοντας να σημειώσει 18 πόντους σε 4,5 λεπτά και να έχει προβάδισμα 7 πόντων, με βασικούς παίκτες τους Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς.

Ο Ουτόμι με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το σκορ για τον Κολοσσό στα 26-15 με 2:46 λεπτά για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άλστον βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά στους 5 πόντους (23-28) έως το τέλος της πρώτης περιόδου.

Αν και ο Χάρισον τραυματίστηκε, ο ΠΑΟΚ έδειξε αντοχή και πίεσε, πλησίασε στο σκορ 27-28. Ο Κολοσσός αντέδρασε με 7-0 σερί, και παγίωσε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, αποχώρησαν με ενοχλήσεις οι παίκτες Ιωσήφ Κολοβέρος και στη συνέχεια ο Λόντον Περάντες, κάτι που επηρέασε την απόδοση της ομάδας του Κολοσσού. Ο Χάρισον επανήλθε στο δεύτερο μέρος, και ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμά του έως το +13 (51-64) με τον Γκάουντλοκ σαν ηγέτη.

Οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί και η άμυνά τους δεν τους έδινε αυτό που περίμεναν, αλλά η εικόνα άλλαξε στο τελευταίο δίλεπτο. Με τη συνδρομή του Χάρισον, την άνοδο του Σμιθ, συν μια μικρή ανάκαμψη από τον Φρίντρικσον, οι παίκτες του Τακιανού έβγαλαν άμυνες που τους έδωσαν “πνοή”.

Με μικρή ανάκαμψη μείωσαν εκείνη τη στιγμή σε 61-66 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά το κυριότερο είναι ότι ανέκτησαν την αυτοπεποίθησή τους.

Την επόμενη στιγμή, με 3/3 τρίποντα από τους παίκτες Σχίζα, Χάρισον, Φρίντρικσον, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 72-69 στις 7:56 του τελευταίου δεκαλέπτου!

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και παρόλο που έχασε τρεις από τις πέντε βολές που είχε, κατάφερε να κερδίσει με +7, 76-69 από το 55-66 που ήταν στο 28′.

Είναι εμφανές ότι και ο Κολοσσός ήταν κουρασμένος και οι τραυματίες του δεν επέστρεψαν, κάτι που του δημιούργησε προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Μόνο ο Γκάουντλοκ προσπάθησε για τον Κολοσσό, αλλά με ατομικές προσπάθειες και χωρίς την υποστήριξη των συμπαικτών του, ενώ προσπάθησε να κάνει υπερβολές, αυξάνοντας τον προσωπικό του φόρτο.

Ο ΠΑΟΚ που είχε 4/13 τρίποντα σε 30 λεπτά, είχε 6/8 στα επόμενα 7 λεπτά, καταφέρνοντας να ανακτήσει τον έλεγχο και να κερδίσει με 87-76, παρουσιάζοντας μια εντυπωσιακή νίκη!

Ο πρώτος σκόρερ των νικητών, Σμιθ, σημείωσε 16 πόντους, ο Χάρισον είχε 15 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Φρίντρικσον είχε 14 πόντους και 11 ασίστ στο δεύτερο μέρος.

Ο Άντριου Γκάουντλοκ σημείωσε 20 πόντους για την ομάδα του Κολοσσού, ενώ οι Μπραΐκοβιτς-Γιόργκενσεν είχαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81

Πριν από τον αγώνα, ο Αλέκος Σιμητόπουλος τιμήθηκε για την μακρά του διαδρομή στο μπάσκετ, ως αθλητής, διαιτητής, κομισάριος και καθηγητής διαιτησίας.

Στο πλαίσιο αυτό, δόθηκε μια φανέλα με το όνομά του, στον γνωστό φίλο της ομάδας, τον μικρό Γιαννάκη.

Ο αγώνας συνοδεύτηκε από την φωτογραφική απογραφή του αγώνα.