Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 97-85 στο τέλος με Ναν-Μήτογλου!

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε δυσκολίες αλλά κατάφερε να επικρατήσει του εξαιρετικού ΠΑΟΚ στον ΟΑΚΑ με σκορ 97-85, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Μπροστά σε περισσότερους από 8.000 φιλάθλους που παρευρέθηκαν στον ΟΑΚΑ, ο πρωτοπόρος και αήττητος Παναθηναϊκός AKTOR ανέβασε το ρεκόρ του σε 10 νίκες χωρίς ηττήσεις, ενώ ο ΠΑΟΚ mateco υποχώρησε στο 5-5.

Η ομάδα του Εργίν Αταμάν πέτυχε ακόμα μια νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, με τη βοήθεια των Κέντρικ Ναν (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντίνο Μήτογλου (19 πόντοι με 7/7 εύστοχα δίποντα, 10 ριμπάουντ), Κώστα Σλούκα (11 πόντοι, 9 ασίστ), Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (11 πόντοι) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (10 πόντοι με 5/5 εύστοχα δίποντα).

Εκτός από τον Παναθηναϊκό AKTOR, απουσίαζαν ο Μάριους Γκριγκόνις λόγω ενοχλήσεων στον αχίλλειο τένοντα και ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Επιπλέον, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ δεν αγωνίστηκε παρά το αίτημά του, αλλά θα είναι διαθέσιμος για τον αγώνα με τη Βιλερμπάν στη Γαλλία (14/12, 22:00).

Ο Τζέριαν Γκραντ, που πάσχει από τενοντίτιδα στο πόδι, αγωνίστηκε για μόλις 8:16 λεπτά.

Από την εξαιρετική εμφάνιση του ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τζάστιν Άλστον (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Έλβαρ Φρίντρικσον (15 πόντοι, 11 ασίστ), Μάικλ Γκίλμορ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Άντριου Χάρισον, προκειμένου ο Αμερικανός να είναι έτοιμος για τον αγώνα της Τετάρτης απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Βελιγράδι (13/12, 19:30), για το Basketball Champions League.

Η εξέλιξη του ματς προέκυψε ως εξής:

Ο Μάικλ Γκίλμορ πέτυχε 11 από τους πρώτους 13 πόντους για τον ΠΑΟΚ (10-13), και ο “Δικέφαλος” κατάφερε να είναι ανώτερος στο πρώτο δεκάλεπτο (17-22).

Παρά ταύτα, η ομάδα του Φώτη Τακιανού κατάφερε να αποσπάσει τρεις φορές με ένα προβάδισμα 9 πόντων κατά τη διάρκεια του δευτερολέπτου δεκαλέπτου (17-26, 20-29, 27-36). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ναν να πρωταγωνιστεί σε ένα μέρος του παιχνιδιού που κατέληξε 18-6 υπέρ του και να ανατρέψει το σκορ (45-42).

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπελιάουσκας πέτυχε ένα τρίποντο που οδήγησε σε ισοπαλία (45-45).

Ο Παναθηναϊκός εισήλθε στο δεύτερο ημίχρονο με την αποφασιστικότητα να εξασφαλίσει τη νίκη και δημιούργησε διαφορά 16 πόντων (66-50 στο 26′), με τον Σλούκα να είναι ο διοργανωτής του παιχνιδιού και τους Ναν, Μήτογλου, Μπαλτσερόφσκι και Καλαϊτζάκη να σκοράρουν.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στους μισούς πόντους (70-62), αλλά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 4-0 (74-62) με μια εντυπωσιακή συνεργασία Σλούκα-Μήτογλου.

Ο εξαιρετικός ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, και με τον Φρίντρικσον να είναι ο ηγέτης, μείωσε τη διαφορά σε δύο πόντους (82-80 στο 36′).

Ένα τρίποντο από τον Βιλντόσα, ένα κάρφωμα από τον Ναν, ένα καλάθι από τον Σλούκα και ένα φάουλ που αναγνωρίστηκε στον Βιλντόσα οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε μια σειρά 10-0 (92-80) και στην τελική νίκη με 97-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85.