Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ: Ένα συναρπαστικό ντέρμπι ανάμεσα στους “αιωνίους”, για τρίτη φορά

Στον τελευταίο αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, ο Ολυμπιακός υποδέχεται απόψε (30/10, 20:15, ΕΡΤ3) τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες παραμένουν αήττητες στο πρωτάθλημα (3-0) και ο νικητής του αγώνα θα απολαύσει τη μοναξιά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρώνται φέτος, μετά τις νίκες των “ερυθρολεύκων” στον τελικό του Super Cup και στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Στην προσπάθειά του να κατακτήσει τη νίκη, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να αντιμετωπίσει τις απουσίες των τραυματίων Λουκ Σίκμα και Σακίλ ΜακΚίσικ. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να βασίζεται στον Ιωάννη Παπαπέτρου και πιθανότατα θα απουσιάζει και ο Λευτέρης Μαντζούκας λόγω ίωσης.

Ο κόουτς του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, θα αποφασίσει ποιον από τους επτά ξένους παίκτες του θα αφήσει εκτός από την δωδεκάδα.

Ένα από τα κυριότερα πρόσωπα του αγώνα θα είναι ο Κώστας Σλούκας, που επιστρέφει στο ΣΕΦ ως αντίπαλος με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει το αήττητο σερί του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Η τελευταία ήττα του στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League ήταν στο παιχνίδι με τον ίδιο αντίπαλο, πέρυσι.

Τη διαιτησία του αγώνα θα επιμεληθούν οι Πουρσανίδης, Καρπάνος και Θεονάς.