ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κέρδισε την ΑΕΚ 92-80: Παίχτες που ξεχώρισαν

Ο Ολυμπιακός πέρασε με επιτυχία από τα Άνω Λιόσια αυτή την Κυριακή, νικώντας την ΑΕΚ με 92-80 στην 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Κώστας Παπανικολάου και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές της ομάδας.

Ο Παπανικολάου πέτυχε 20 πόντους και πήρε 14 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος συνέβαλε με 8 από τους 16 προσωπικούς του πόντους στο τέλος του αγώνα, όταν η ΑΕΚ είχε μειώσει στους 4 πόντους. Σημαντική ήταν επίσης η συμβολή του ΜακΡέι με 11 από τους 21 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο άτυχος στις επιλογές του προπονητή Μπάρτζοκας έφυγαν εκτός 12άδας οι νεοφερμένοι ξένοι της ΑΕΚ, Λίντο και Νάιτ, ενώ ο Ολυμπιακός άφησε εκτός εξάδας τον ξένο Κάνααν και δεν δήλωσε τους ξένους ΜακΚίσικ-Σίκμα για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Με το πέρας του αγώνα, ο Μπάρτζωκας δήλωσε ότι οι Φαλ και Μιλουτίνοβ έπαιξαν με προβλήματα σήμερα.

Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε κοντά στη ρακέτα, ενώ με την επιλογή των ξένων για τον αγώνα έδειχνε το σχέδιο της επίθεσής του. Μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου, οδηγό της ομάδας σήμερα, περιόρισε τον Τίλμαν και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 49-39.

Η ΑΕΚ πηγαινοερχόταν στο σκορ σχεδόν με τους μόνους δύο ξένους σκόρερ της, Καράμπελα και Νετζήπογλου, μαζί με τον ΜακΡέι. Μετά από 20 λεπτά αγώνα είχε φτάσει σε ένα double double (17-12) στην πιο παραγωγική του παράλληλα με τον πρώτο σκόρερ του ημιχρόνου, τον ίδιο τον Παπανικολάου, με 10 πόντους.

Συνεχίζοντας τον ίδιο ρυθμό και στη Γ’ περίοδο, κάνοντας εξαιρετική δουλειά στο ριμπάουντ, ο Παπανικολάου κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 17 πόντους (69-52). Η “μαχητική” ΑΕΚ με τους Έλληνες παίκτες της και τον ΜακΡέι πάλευε όσο μπορούσε.

Στο τέλος της Δ’ περιόδου βρήκε στον Μάνο Ματαλιωτάκη μια έκπληξη και μαζί με τον Καράμπελα μειώνει τη διαφορά σε μονοψήφιους αριθμούς πόντων (65-74).

Ο Γουίλιαμς-Γκος με σειρά τρίποντων από το τέλος το κρατούσε, ενώ αργότερα ο Παπανικολάου “έκλεισε την αυλαία” με ένα τρίποντο, σφραγίζοντας το τελικό σκορ στο 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92