Ο Σλούκας αποφάσισε το ματς, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τον Ολυμπιακό 77-71

Με τον Κώστα Σλούκα να σημειώνει το καλύτερο σουτ της βραδιάς και να σκοράρει τους τελευταίους πέντε πόντους του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 77-71 του Ολυμπιακού τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ.

Με το σκορ στο 72-71, ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-71 και μετά από το ριμπάουντ του Μήτογλου, κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε και τις δύο βολές για το 77-71, με τους οπαδούς να τον αποθεώνουν.

Έτσι “κλείδωσε” την εντός έδρας προβάδισμα του Παναθηναϊκού στα playoffs, με δύο αγωνιστικές ακόμη να παίζονται στο Top-6 της Stoiximan Basket League, αν και η ομάδα έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Αν και ήταν ένα αμφίρροπο ματς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με διπλό σκορ (34-17).

Ο Ολυμπιακός, με ηγέτη τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και υπέροχη εμφάνιση στο ριμπάουντ, ισοφάρισε το ματς και τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος από τον Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Τζέριαν Γκραντ (τραυματίας), Κώστα Αντετοκούνμπο (ίωση), ενώ ο Ολυμπιακός απέκλεισε από την 12άδα τον Φίλιπ Πετρούσεβ, ενώ οι Νίκολα Μιλουτίνοβ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σίκμα δεν είναι δηλωμένοι στην Basket League.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Αταμάν στην έναρξη απέδωσε, καθώς χωρίς τον Λεσόρ, έπαιξε με τον Ερνανγκόμεθ και τον Μήτογλου στη θέση των ψηλών.

Στην πρώτη πεντάδα βρισκόταν επίσης ο Σλούκας, λόγω απουσίας του Γκραντ, και μοίρασε 5 ασίστ στους δύο ψηλούς συμπαίκτες του, οι οποίοι σημείωσαν τους 13 πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού.

allstarbasket.gr

Ο Ολυμπιακός, που είχε την ίδια αρχική πεντάδα με την A΄περίοδο, προηγήθηκε με 16-15, με πρώτο σκόρερ τον Κάνααν, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 8-0 σερί, φτάνοντας το σκορ στο 23-16.

Συνέχισαν έτσι και στη Β΄περίοδο, επεκτείνοντας το σερί σε 13-0, για το 28-16, με τον Κέντρικ Ναν να αναλαμβάνει πλέον τις επιθέσεις, ενώ με την είσοδο του Λεσόρ στο 12ο λεπτό, η διαφορά αυξήθηκε στους 17 πόντους, 34-17!

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη και δεν είχε ρυθμό στην επίθεσή του, ενώ το πλήρωνε και στην άμυνά του.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος διορθώνει την εμφάνιση της ομάδας του και η άμυνα των “ερυθρόλευκων” έβαλε φρένο στον “πράσινο” επιθετικό.

Παίζοντας κυρίως στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός κέρδισε τα τελευταία 16-4 σε 5:58, κλείνοντας το ημίχρονο με 38-33 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το ριμπάουντ έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μισό, η οποία μεγάλωσε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Υπήρξε μια περίοδος κατά την οποία ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις, με τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με επιθετικά ριμπάουντ και με τον Κάνααν να ανεβάζει το σκορ σε ένα πόντο, στο 47-26 στο 25:20.