Ο Προμηθέας Πάτρας συνέτριψε 84-56 τον Απόλλωνα στην Περιβόλα (gallery & vids)

Το ντέρμπι μεταξύ των ομάδων της Πάτρας, με τον Προμηθέα να κερδίζει με σκορ 84-56 τον Απόλλωνα στο κλειστό της Περιβόλας, για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, υπήρξε μονόπλευρη υπέρ της ομάδας του Προμηθέα.

Ο Προμηθέας διακρίθηκε για την ανωτερότητά του και έφτασε στο 10-8 ρεκόρ.

Ειδικότερα, η ομάδα βρήκε αυτοπεποίθηση πριν από τον επερχόμενο αγώνα του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο.

Ο Απόλλωνας βρίσκεται στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-15, καθώς οι ομάδες στην κορυφή της βαθμολογίας αυξάνουν σταθερά τη διαφορά τους. Το μέλλον είναι αβέβαιο για τον Απόλλωνα, καθώς η ομάδα αντιμετωπίζει δυσκολίες λόγω των εμφανίσεών της, καταλήγοντας σε αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Προμηθέα δεν κατάφεραν να διακριθούν σαφώς λόγω της νευρικότητάς τους, καθώς το σκορ έμεινε κοντά (11-16). Ωστόσο, η ομάδα ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια, καταλήγοντας σε μια εύκολη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στα διψήφια σκορ στο 15′ (28-14) και κράτησαν τον Απόλλωνα σε πολύ χαμηλή απόδοση, με μόλις 8 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικά 19 πόντους στο πρώτο. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας είχε 6/22 δίποντα και 0/8 τρίποντα.

Ο Κόφι του Παπαθεοδώρου με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ηγήθηκε επιθετικά και βοήθησε την ομάδα του να αυξήσει τη διαφορά στο σκορ.

Προσωρινά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο, πραγματοποιώντας ένα σερί 7-0 και μειώνοντας το σκορ από 19-39 σε 27-42. Ωστόσο, ο Προμηθέας ανταπάντησε με εντυπωσιακή απόδοση.

Ο Νάσος Μπαζίνας ξεχώρισε με 14 πόντους από 4/5 τρίποντα, εκ των οποίων 11 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Προμηθέας πέτυχε 9 τρίποντα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, φτάνοντας τη διαφορά στους 30 πόντους (39-69) και φτάνοντας σε μια μεγάλη διαφορά 33 πόντων (81-48) μόλις 2:20 πριν από το τέλος του αγώνα.

Σε άλλα σημεία του παιχνιδιού, ο Άντονι Κάουαν του Προμηθέα ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Τσαντ Μπράουν και ο Όσμπορν από τον Απόλλωνα πέτυχαν αντίστοιχα 15 και 11 πόντους.

Τελικά σκορ ανά δεκάλεπτο: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84