Ο Προμηθέας 70-57 τον Άρη και αφεντικό στην ισοβαθμία (Gallery & Vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας κέρδισε με 70-57 τον Άρη στο “Δ. Τόφαλος”, ισοφάρισε το ρεκόρ τους σε 11-8 στην Stoiximan Basket League.

Ο Χάντερ Χέιλ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας με 16 πόντους (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές).

Διψήφιοι πόντοι σημείωσαν και οι Άντονι Κάουαν (14π.), Ντεσόν Στέφενς (12π.-5ρ.), Χάιμε Ετσενίκε (10π.-6ρ.).

Ο Άρης είχε στο παρκέ τους παίκτες Βασίλη Τολιόπουλο (13π.-5ασ.), Ρόνι Χάρελ (10π.-7ρ.) και Τζόναθαν Σταρκ (10π.).

Ο Προμηθέας παίζει εντός έδρας απέναντι στη Μούρθια (5/3, 19:00) για την 4η αγωνιστική του BCL.

O Άρης προετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την Προμετέι στη Ρίγα (6/3, 19:00), με στόχο να προκριθεί στα προημιτελικά του EuroCup.

Live αναλύσεις:

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 7-0 στην αρχή και ελέγχοντας το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, αν και δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά.

Τα στατιστικά ήταν ισορροπημένα, με εξαίρεση το χαμηλό ποσοστό βολών του Άρη (3/6) και τα πολλά ριμπάουντ των γηπεδούχων (10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας άρχισε ξανά με 7-0, φτάνοντας σε διαφορά +13.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έφτασε στο ημίχρονο χωρίς να δεχθεί πόντο από αιφνιδιασμό, ενώ ο πάγκος συνέβαλε με 21 πόντους.

Επίσης, είχαν καλύτερο ποσοστό τριπόντων (5/11 έναντι 4/14) σε σχέση με τον Τολιόπουλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης πλησίασε στο -5, αλλά ένα σερί 12-0 από τον Προμηθέα άλλαξε τα δεδομένα, με τη διαφορά να φτάνει στο +17.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα 10-0, μειώνοντας στο -7, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις για να κρατήσουν ασφαλή απόσταση μέχρι το τέλος.

Τελικά σκορ: 20-14, 37-27, 56-39, 70-57