Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 69-64 το Περιστέρι παρά τα 2/26 τρίποντα! (gallery)

Παρά το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (2/26), ο ΠΑΟΚ παρουσίασε εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να επικρατήσει με 69-64 επί του Περιστερίου στον αγώνα για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στην αρνητική σερί κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (εννέα συνεχόμενες ήττες) και έφτασε στο 2-1.

Αντίθετα, το Περιστέρι έχασε στις λεπτομέρειες και το τρίτο παιχνίδι της νέας σεζόν, υποχωρώντας στο 0-3.

Οι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Τζαμούνι ΜακΝις (19π. με 8/11 εύστοχα δίποντα-10ρ.) και Άντριου Χάρισον (18π. με 8/9 βολές-5 ασίστ).

Ο Έλβαρ Φρίντρικσον συνέβαλε σε όλα τα επίπεδα με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Μάικλ Γκίλμορ πρόσθεσε 10π.-5ρ.

Από την πλευρά του Περιστερίου, ο Τζέιλεν Χαντς σημείωσε 13π.-8ρ., ο Κένι Γουίλιαμς είχε 13π. και ο Τζο Ράγκλαντ 9π.-5 ασίστ.

Να υπενθυμίσουμε ότι το Περιστέρι είχε επικρατήσει 7 φορές σε 7 ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Basket League (2/2 την τρέχουσα σεζόν και 5/5 την περασμένη), ενώ τον είχε νικήσει και στο Κύπελλο και στον μικρό τελικό του Super Cup.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον περυσινό του παίκτη, τον Χαντς, που σημείωσε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (18-13), αλλά όταν ο Φρίντρικσον, με 4 ασίστ σε 7 λεπτά, βγήκε με προβλήματα στις πλευρές, το Περιστέρι πέτυχε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 22-18.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό, καθώς η σκληρή άμυνα τους δεν επέτρεπε στον ΠΑΟΚ να επιβάλει τον ρυθμό του.

Παρά ταύτα, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τον ΠΑΟΚ, καθώς στην εκπνοή ο Σχίζας σκόραρε και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι.

Νωρίτερα είχε αποχωρήσει τραυματίας ο Γουίλιαμς, αλλά και αυτός επανήλθε γρήγορα, όπως και ο Φρίντρικσον.

Από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ είχε αρνητική διαφορά, αλλά κατάφερε να επανέλθει δυναμικά, παρά το γεγονός ότι μέχρι το 04:12 πριν από τη λήξη, όταν ο Γκίλμορ έκανε το 64-59, είχε 1/23 τρίποντα!

Με λιγότερο από 4 λεπτά στο ρολόι, ο Χουγκάζ απεβίωσε και ο Χάρισον κατάφερε να πετύχει το τρίτο γκολ-φάουλ του, με το οποίο έφτασε στο 67-61.

Στο 01:57 αποβλήθηκε (με επιθετικό φάουλ) και ο Τόμπσον, σε ένα χρονικό σημείο κατά το οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα.

Το Περιστέρι είχε μόλις 8 πόντους σε 8,5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, γεγονός που έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος, ενώ ο Χαντς απέτυχε δύο τρίποντα με το σκορ στο 68-64 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64