Ο ΠΑΟΚ κατακτά την 8η θέση σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με το Μαρούσι

Με τον Πόρτερ να ηγείται, ο ΠΑΟΚ (11-16) επικράτησε με 77-62 του Μαρούσι (10-17) στο PAOK Sports Arena, εξασφαλίζοντας θέση στα playoffs της Stoiximan Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας αυτός ήταν ο μοναδικός με ενδιαφέρον για τη βαθμολογία στη σημερινή 5η και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ 7-12 στη Β’ φάση του πρωταθλήματος Stoiximan Basket League.

Το πολύ μετά από δύο νίκες εκτός έδρας, με τον ΠΑΟΚ να νικάει το Μαρούσι με 80-75 στο πρώτο παιχνίδι, ενώ το Μαρούσι απάντησε με 85-79 στο PAOK Sports Arena. Ωστόσο, αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ είχε τον καλύτερο του παίκτη στο παρκέ και κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του, κατακτώντας τη νίκη παρά το ότι είχε χαμηλό ποσοστό εύστοχων τριπόντων 4/22!

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα, σε 40 λεπτά αγώνα, ενώ ο Τζαμάνι ΜακΝις πέτυχε επίσης double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, και ο Μίχαλ Μίχαλακ πρόσθεσε άλλους 12 πόντους.

Ο Στάθης Νεραντζάκης αποφάσισε να αφήσει εκτός δωδεκάδας τον Μάρκις Τάουνς.

Από την πλευρά του Μαρούσι, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πρωταγωνίστησε με 18 πόντους, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσε 12 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (18-18), ο ΠΑΟΚ με τον Πόρτερ να έχει τον πρώτο λόγο, κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά στη μέση της δεύτερης περιόδου (33-23).

Το Μαρούσι αντέδρασε με τον εξαιρετικό Ραντούλιτσα (36-33) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-36, έχοντας ως κορυφαίο στιγμή ένα τρίποντο από τον Γιαννόπουλο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και διατήρησε προβάδισμα 9 πόντων (53-44, 55-46), με τον Πόρτερ και τον ΜακΝις να αποτελούν τα σημεία αναφοράς. Η τρίτη περίοδος έληξε με 57-51 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Με τον Πόρτερ να κυριαρχεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 19 πόντους (77-58), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια άνετη νίκη και πρόκριση στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-36, 57-51, 77-62