Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 79-71 με τρία τρίποντα στο τέλος του αγώνα

Ο κούρασμένος Ολυμπιακός βίωσε δυσκολίες, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της εξαιρετικής ΑΕΚ με 79-71 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της Basket League. Με το σκορ ισόπαλο (69-69), ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα με τους Λαρεντζάκη, Γουόκαπ, Κάνααν (78-69) και πήρε μια δύσκολη νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε 21 λεπτά αργότερα από το προγραμματισμένο, λόγω προβλήματος με τα χρονόμετρα. Παρότι ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τις απουσίες Σίκμα, ΜακΚίσικ και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, κατάφερε να διατηρήσει την αήττητη πορεία του στην Basket League, φτάνοντας στο 41-0 σε κανονική περίοδο από τον Δεκέμβριο του 2021. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός είχε επίσης νικήσει τον Άρη, ενώ η ΑΕΚ είχε χάσει εντός έδρας από το Λαύριο.

Οι κορυφαίοι του αγώνα για τον Ολυμπιακό ήταν οι Πίτερς (16π., 8ρ.), Λαρεντζάκης (14π.), Γουόκαπ (12π., 4ασ.), Παπανικολάου (11π.) και Μιλουτίνοβ (9π., 9ρ.). Από την πλευρά της ΑΕΚ, ο Κουζμίνσκας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός πλέον ετοιμάζεται για την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague, όπου θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι στο Μιλάνο (17/10, 21:45) και την Παρτιζάν στο ΣΕΦ (19/10, 21:15). Από την πλευρά της, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη γερμανική Ρίσεν Λούντβιγκσμπουργκ την Τρίτη για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Εξέλιξη αγώνα: Μετά από αδιάφορο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 16-12. Η ΑΕΚ δεν αφήνει τον Ολυμπιακό να ξεφύγει, μειώνοντας τη διαφορά σε 33-31 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 59-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορά (65-54), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 65-65 στο 35′. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πέτυχε τα τρία συνεχόμενα τρίποντα με Λαρεντζάκη, Γουόκαπ, Κάνααν και κατακτά τη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71.