Ο Λαύριο Megabolt ισοφάρισε την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία του Stoiximan Basket League

Μετά την περσινή ταραχώδη πορεία του, όταν έφτασε στην 9η αγωνιστική για να βρει την πρώτη του νίκη, το Λαύριο Megabolt έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στη φετινή Stoiximan Basket League με ρεκόρ 3-1, ισοφαρίζοντας την καλύτερη εκκίνηση της ιστορίας του στην κατηγορία.

Σύμφωνα με τον ΕΣΑΚΕ, μετά τις νίκες επί της ΑΕΚ Betsson εκτός έδρας και του Κολοσσού H Hotels εντός έδρας, το Λαύριο Megabolt κατάφερε να επικρατήσει και του ΠΑΟΚ mateco, καθιστώντας το ρεκόρ του σε 3-1 για τρίτη φορά στις εννιά σεζόν του στην Stoiximan Basket League. Το ίδιο είχε συμβεί και στη σεζόν 2019-20, όταν κατά σειρά είχε νικήσει τον Ιωνικό εκτός έδρας, ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό εντός έδρας, νικήσει τον Κολοσσό H Hotels εκτός έδρας και νικήσει τον Ήφαιστο εντός έδρας. Επίσης, στη σεζόν 2021-22, κατά σειρά νίκησε τον ΠΑΟΚ mateco εκτός έδρας, ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό εντός έδρας, νίκησε τη Λάρισα εκτός έδρας και τον Απόλλωνα Carna εντός έδρας.

Επιπλέον, το Λαύριο Megabolt ισοφάρισε την κορυφαία επίδοσή του σε ένα ημίχρονο, με 52 πόντους στο πρώτο. Το ίδιο επίτευγμα είχε καταφέρει και στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ Betsson. Επιπλέον, η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ισοφαρίζοντας έτσι την κορυφαία επίδοση της φετινής σεζόν. Το ίδιο επίτευγμα είχε σημειωθεί και στον προηγούμενο αγώνα τους με τον Παναθηναϊκό.

Εντυπωσιακή ήταν η πορεία της ομάδας με διαδοχικά 12-0, μετατρέποντας το αποτέλεσμα από 29-25 στο 12:38, σε 41-25 στο 15:26. Αυτή ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη σερί περίοδος με διαφορά στις πόντους, μετά την 14άδα πόντων που σκόραρε απέναντι στον Κολοσσό H Hotels.