Ο Κολοσσός της Ρόδου επικράτησε του Μαρουσίου με σκορ 89-85 σε έναν αγώνα γεμάτο συναίσθημα

Παρά το γεγονός ότι ο Κολοσσός Ρόδου παίζοντας με “τη φωτιά” στο τέλος, κατάφερε να κερδίσει με 89-85 το Μαρούσι την Κυριακή απόγευμα και τώρα βρίσκεται σε αναμονή για την 6η θέση και τον Γ’ Γύρο.

Στον επόμενο αγώνα, αν οι Καρδίτσα-ΠΑΟΚ νικήσουν, τότε ο Κολοσσός θα ισοβαθμήσει με την ΑΕΚ στην 6η θέση και θα προκριθεί στο 1-6.

Σε περίπτωση νίκης του ΠΑΟΚ, θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία μεταξύ ΑΕΚ, Κολοσσού και ΠΑΟΚ, με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα λόγω των δύο νικών της επί του ΠΑΟΚ, καταλαμβάνοντας την 6η θέση και αφήνοντας τον Κολοσσό στην 7η θέση και στο γκρουπ 7-12 στα playout, ενώ οι θέσεις 7-8 θα οδηγήσουν στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με μέχρι και 21 πόντους διαφορά, βρισκόταν μπροστά με 16 πόντους μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού, όμως το Μαρούσι κατάφερε να πλησιάσει, φτάνοντας στο 80-78 με 1:28 ακόμα για το τέλος.

Το τρίποντο του Μπιλλή για το 83-78 έδωσε την ανάσα που έψαχνε ο Κολοσσός, ο οποίος διατήρησε τη νίκη με εύστοχα βολές στο τέλος του αγώνα!

Ο Γκάουντλοκ σημείωσε 21 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Σίμι Σϊτου πρόσθεσε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για το Μαρούσι, που έπαιξε χωρίς τον Χάρη Γιαννόπουλο λόγω τραυματισμού, οι Νικολαΐδης-Μπρίσκοου σημείωσαν από 18 πόντους ενώ ο Τζούστον είχε 16 πόντους.

Η διαδικασία του αγώνα:

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πρώτα 7,5 λεπτά του αγώνα ήταν καθοριστική για το αποτέλεσμα του ματς!

Ο αποφασιστικός Κολοσσός προηγήθηκε 21-2, αντιμετωπίζοντας ένα Μαρούσι που φαινόταν σαν μια αναποτελεσματική ομάδα στο παρκέ!

Με τον Πόλεϊ να έχει ήδη 10 πόντους, οι γηπεδούχοι καθόρισαν την πορεία της αναμέτρησης.

Ο Νικολαΐδης ενεργοποίησε την ομάδα του Βετούλα με 5 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας σε 23-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, παρόλο που βρέθηκε σε διαφορά -21 (33-12) στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ (26-9 στο ημίχρονο), έκαναν σωστές επιλογές αλλά εάν ήταν πιο ακριβείς θα μπορούσαν να είχαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από το +15 (44-29) του ημιχρόνου.

Ενδιαφερόμενοι να δώσουν ρυθμό, με κορυφαίο τον Νικολαΐδη, το Μαρούσι εισήλθε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε μονοψήφια διαφορά, φτάνοντας το 51-43 στο 24:35, αλλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάνει σχεδόν τα μισά των βολών του στα “σκουπίδια”!

Ήταν η στιγμή του Γκάουντλοκ.

Ο εκρηκτικός Αμερικανός σκόρερ σημείωσε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο, με 9 συνεχόμενους για την ομάδα του και ο Κολοσσός προηγήθηκε 64-47 πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 68-52.

Η σχετική χαλάρωση στην άμυνα των Ροδίων, αλλά και τα πολλά λάθη τους, έδωσαν την ευκαιρία στον Μπρίσκοου και τον Τζούστον να επιτεθούν με ταχύτητα μέσα στη ρακέτα τους αντιπάλους.

Στα τελευταία πέντε λεπτά, το Μαρούσι ανέβηκε ξανά στη διαφορά με μονοψήφιους αριθμούς, φτάνοντας το 78-69 και ο Σεγούρα ζήτησε τάιμ άουτ.

Η πίεση ξαφνικά έπληξε τους γηπεδούχους, ο Κόζι βρήκε ευκαιρία για τρίποντο και μείωσε σε 78-72, ενώ ο Μπρίσκοου εξασφάλισε φάουλ στα 3:53, μετατρέποντας 1/2 βολές σε 78-73.

Οι χαμένες βολές του Αμαρουσίου έφτασαν τις 13 εκ των 25 προσπαθειών!

Ο Τζούιστον μετά από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε σε 78-75, ενώ ο Χιλ με τρίποντο μείωσε σε 80-78, με μόλις 1:28 απομένοντας, αλλά το σημαντικό τρίποντο του Μπιλλή, το μοναδικό καλάθι της βραδιάς του, μείωσε το άγχος.

Με το σκορ στο 83-78, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τις βολές που χρειάζονταν για να διατηρήσουν την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85