Νίκη του Προμηθέα με 80-95 επί του ΠΑΟΚ: Ο εκπληκτικός Χέιλ οδήγησε στη νίκη!

Ο Χάντερ Χέιλ προσφέρθηκε μια μαγική εμφάνιση στο PAOK Sports Arena και οδήγησε τον Προμηθέα σε μια σπουδαία νίκη (95-80) επί του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι της Basket League.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν απολύτως εκπληκτικός, καθώς σημείωσε 24 πόντους (6/8 τρίποντα) στο πρώτο μέρος και συνολικά 32! Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρέθηκε και ο Καμ Ρέινολντς με 16 πόντους, ενώ ο Χάιμε Ετσενίκε ήταν λίγα βήματα μακριά από το double-double (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσίασε μια σκληρή εμφάνιση με ελάχιστα λάθη (6 συνολικά), ελέγχοντας το ματς από την αρχή ως το τέλος.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν μια καλή εμφάνιση από τον Έλβαρ Φρίντρικσον (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα) και τους Τζαμούνι ΜακΝίς – Μιχάλη Τσαϊρέλη που πρόσφεραν λύσεις, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να φέρει τη νίκη στην ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Ο Προμηθέας παρουσίασε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με 5/8 τρίποντα και έξι ασίστ, παίρνοντας μια μεγάλη διαφορά (14-28 στο 10’) και διατηρώντας τη με τη βοήθεια του εξαιρετικού Χέιλ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-51 στο 20’). Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ παλεύοντας με τις επιδόσεις του Φρίντρικσον και του ΜακΝίς προσπάθησε να επιστρέψει, όμως φάνηκε αδύνατο (60-72 στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και υπέκυψε στην ήττα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Θεονάς, Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95.