Λαύριο-ΠΑΟΚ 86-76: Εντυπωσιακή νίκη για το Λαύριο με συνταγή Μέξα (φωτογραφίες)

Ο Λαύριος συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία καθώς κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 86-76 στην 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έχει πλέον απολογισμό 3 νίκες και 1 ήττα, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει 2 νίκες και 2 ήττες.

Από τα πρώτα λεπτά, το Λαύριο πίεσε στην άμυνα και με τους Καββαδά, Χέλεμς και Καστανέδα προηγήθηκε (14-10 στο 5′ και 29-25 στο 13′).

Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ με τον Χάρισον, αλλά δεν βρήκε άλλες λύσεις, ενώ τα σουτ από την περιφέρεια δεν μπήκαν. Από τη στιγμή που το Λαύριο βρήκε τον ρυθμό του, η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε στους 14 πόντους (39-25 στο 15′), επίσης έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (52-35 στο 20′).

Το Λαύριο συνέχισε να ελέγχει το ματς (71-57 στο 30′), και μετά το τρίποντο του Ζάρα (74-58 στο 32′) φάνηκε ότι όλα είχαν κριθεί. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ μειώθηκε (75-68 στο 37′) αλλά στο τελευταίο 3λεπτο ο Ντε τζούλιους σημείωσε όλους τους πόντους του (11 συνολικά) και έδωσε στην ομάδα του την τρίτη νίκη.

Στον Λαύριο ξεχώρισε ο Καββαδάς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Καστανέδα είχε 14 πόντους, ο Χέλεμς 12 πόντους και από 11 πόντους οι Ντε τζούλιους, Θόρντον και Ζάρας.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Μπελιάουσκας είχε 23 πόντους, ο Χάρισον 22 πόντους, ο Φρίντρικσον 13 πόντους και ο Μαργαρίτης 10 πόντους.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Αγραφιώτης, Τσώνος.

Δεκάλεπτα: 26-21, 52-35, 71-57, 86-76.