Λαύριο νίκησε τον Άρη με 91-86 μετά από παράταση! (vids & gallery)

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, το Λαύριο νίκησε τον Άρη με 91-86, στην 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Μέξα έβαλε τέλος στην αρνητική σειρά των 6 ήττων, παρά το ότι έχασε διαφορά 17 πόντων στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Το Λαύριο ανέβηκε στο 4-7, ενώ ο Άρης έπεσε στο 6-5.

Οι κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (25π.), Καλίντ Μουρ (20π., 12ρ.) και Ξαβιέ Καστανέδα (15π.).

O πρώην παίκτης του Άρη, Νόα Χόρχλερ (10π., 6ρ.) ντεμπούτο με την ομάδα του Μέξα, όπως και ο Κωστής Γόντικας (5π., 3ρ.).

Ο Σκάιλερ Φλάτεν έμεινε στους 4 πόντους, αλλά μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Χωρίς τους Τζόναθαν Σταρκ (λόγω ενός εκ παραδρομής γραφειοκρατικού λάθους, όπως ενημέρωσε ο Άρης), Κατσίβελη και Σανόγκο, η ομάδα του Καστρίτη δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Ρομπέρτο Γκάλινατ (25π.), ενώ ο Ρόνι Χάρελ (16π.) ήταν καθοριστικός στην ανατροπή του τελευταίου δεκαλέπτου.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς (12π.), Σίλβιο Ντε Σόουζα (10π., 6ρ.).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (21-20), το Λαύριο έκανε μία εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο (επιμέρους 24-9) και προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (45-29) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ξαβιέ Καστανέδα (13π.) και Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (13π.) έκαναν όλη τη δουλειά για την ομάδα του Κώστα Μέξα, την ώρα που ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις και είχε 0/8 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά το +17 του Λαυρίου (46-29), ο Άρης έβγαλε μία αντίδραση, αλλά η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (60-49 στο 30′).

Με καλύτερη ψυχολογία και πίστη, ο Άρης έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε 70-70, με δύο τρίποντα του Χάρελ, δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Ο Φλάτεν έκανε το 71-70 με 1/2 βολές, ο Χάρελ έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (71-72) και μετά την άστοχη επίθεση του Λαυρίου, ο Γκάλινατ έκανε το 71-74!

Ο Ντε Τζούλιους μείωσε (73-74) στα 23”, ο Γκάλινατ έβαλε 2/2 βολές (73-76) και ο Μάρκους Θόρντον ισοφάρισε (76-76) με τρίποντο στα 14”.

Ο Χάρελ αστόχησε στο τρίποντο της… νίκης και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Λαύριο προηγήθηκε με 7 πόντους (87-80), όμως ο Άρης απάντησε με ένα σερί 0-5 (87-85), ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Ο Τολιόπουλος είχε 1/2 βολές στα 17” (87-86), ο Ντε Τζούλιους έβαλε 2/2 βολές (89-86), ο Τολιόπουλος αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο Ντε Τζούλιους σφράγισε τη σπουδαία νίκη του Λαυρίου (91-86).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.α.), 91-86 (παρ.)