“Κλείδωσε” την πρώτη θέση ο Παναθηναϊκός, 89-73 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (gallery & vids)

Ο Παναθηναϊκός (20-1) κατέλαβε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League με νίκη 89-73 επί του ΠΑΟΚ (8-13) στην Πυλαία για την 21η αγωνιστική.

Χωρίς τον τραυματία Τζάστιν Άλστον, η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη παρουσίασε ανταγωνιστικότητα για τρία δεκάλεπτα απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί για τις θέσεις 7-12 στον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινοι” σημείωσαν 11/11 εκτός έδρας για δεύτερη φορά σε 32 χρόνια Basket League, με τους Τζέριαν Γκραντ (15π., 8ασ.), Μάριους Γκριγκόνις (14π.), Κέντρικ Ναν (11π., 5ασ.) και Κώστα Σλούκα (10π., 6ασ., 5ρ.) να ξεχωρίζουν στο σκοράρισμα.

Απουσίαζαν οι τραυματίες Λούκα Βιλντόσα και Κώστας Αντετοκούνμπο.

Οι “πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν τον Ερυθρό Αστέρα (εκτός, 20/3, 21:00) και την Μπαρτσελόνα (εντός, 22/3, 21:15) στην EuroLeague.

Μιχάλ Μιχαλάκ (14π.) και Έλβαρ Φρίντρικσον (12π., 9ασ.) ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ.

Πριν το παιχνίδι, η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco τίμησε την ομάδα που κέρδισε το Κύπελλο Κόρατς το 1994.

Εξέλιξη αγώνα:

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με μέγιστη διαφορά 4 πόντων (11-7, 38-34) και τον Παναθηναϊκό με 6 (13-19).

Ο Εργκίν Αταμάν προσπάθησε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με αποτέλεσμα 42-46.

Έλβαρ Φρίντρικσον (9π., 6ασ.) και Τζέριαν Γκραντ (11π., 7ασ.) ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε 6 πόντους (58-64).

Ένα τρίποντο του Σλούκα στην αρχή της τελευταίας περιόδου έκανε το σκορ 58-67 υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ λίγο αργότερα με δύο βολές του Γκραντ πήρε διψήφια διαφορά (62-73).

Πενταδα πόντων από τον Ναν έφερε τον Παναθηναϊκό σε +15 (63-78) και τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με διαφορά 18 πόντων (66-84) και το τελικό σκορ 73-89.

Δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89