Γλυκό τέλος στην πολύπαθη σεζόν για την Καρδίτσα, με τη νίκη επί της ΑΕΚ με 81-79 (gallery & βίντεο)

Η ομάδα της Καρδίτσας ολοκλήρωσε με θετικό τρόπο μία σεζόν με διάφορα προβλήματα, επικερδώντας την ΑΕΚ με 81-79 στο “Γ. Μπουρούσης”.

Συνεπώς, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου τερμάτισε 11η με ρεκόρ 10-17 και θα συμμετάσχει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην Stoiximan Basket League.

Η ΑΕΚ, που βρίσκεται στην 7η θέση, υποχρεώθηκε στην ήττα με 12-15 και πλέον ετοιμάζεται για τα playoffs όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Οι εκλεκτοί:

Ρέι ΜακΚάλουμ (22π.-4ρ.), Τέβιν Μακ (13π.-7ρ.) και ειδικά ο νεαρός 18χρονος Νεοκλής Αβδάλας που πρώτη φορά ξεπέρασε τους διψήφιους πόντους σε επίπεδο Ανδρών (11π.-7ρ.) κέρδισαν την προσοχή.

Επιπλέον, ο Σαμ Μενέγκα (8π.-5ρ.) και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς (8ρ.-7ασ.) ήταν χρήσιμοι για την ομάδα της Καρδίτσας.

Αναγνώριση πρέπει να δοθεί και στον Μάνο Χατζηδάκη της ΑΕΚ για το ρεκόρ καριέρας του με 18 πόντους (8/12 δίποντα, 2/3 βολές).

Σε αντίθεση, ο Μιντάουγκας Κουζμίνγκας παρουσίασε τη χειρότερη εμφάνισή του με την ΑΕΚ, με μόλις 2/2 βολές στο σκοράρισμα σε 30:28 λεπτά συμμετοχής.

Η πορεία του αγώνα:

ΜακΚάλουμ και ΜακΡέι με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο 25-25, με το buzzer δίποντο της ΑΕΚ να κλείνει την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΜακΚάλουμ αδυνατούσε να σκοράρει, ενώ ο ΜακΡέι συνέχιζε να αποτελεί απειλή για το καλάθι, με την βοήθεια του Χατζηδάκη (10π.).

Η Καρδίτσα ξεκίνησε με +7 (38-31), όμως η ΑΕΚ αναδείχθηκε ως ηγέτης πριν το ημίχρονο με το σκορ 41-37.

Έπειτα από την εντυπωσιακή εμφάνιση του Χατζηδάκη που οδήγησε σε προβάδισμα 43-50, η Καρδίτσα αντέδρασε με σερί 8-0 επαναφέροντας την ισορροπία.