Εθνική Παίδων: Νίκη επί της Γερμανίας με 82-78 στο δεύτερο φιλικό

Η Εθνική Παίδων κατάφερε να επικρατήσει της Γερμανίας με 82-78 στην παράταση, στο δεύτερο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων. Αυτή ήταν η απάντηση μας μετά την ήττα με 77-69 στο πρώτο παιχνίδι.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω κατά 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά με έναν εντυπωσιακό βελτιωμένο ρυθμό άμυνας κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο και να κλείσει την τρίτη περίοδο με μεγάλη διαφορά στο σκορ (52-45).

Παρόλα αυτά, η Γερμανία κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με ένα τρίποντο λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου. Η Εθνική Παίδων όμως ανταπέδωσε με ένα εντυπωσιακό 6-0 και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η ελληνική ομάδα τώρα ετοιμάζεται για ένα Διεθνές Τουρνουά στη Σαραγόσα (21-23 Ιουλίου), και στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία, την Ισπανία και το Ισραήλ στο δρόμο της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 (5-13/8, Σκόπια).

Δεκάλεπτα: 17-24, 37-37, 52-45, 69-69, 82-78 (πρτ.)

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Καραμούζης 5 (1), Σερμπέζης 6, Καζαμίας 8, Μακαρατζής 5, Στέβοβιτς 8, Αλεξάκης 17 (3), Πουρλίδας 3 (1), Ντάψης 4, Καραθανάσης 9, Μανασσής 2, Παπασταύρου 15 (3), Καλαμπογιάς, Μουτάφης