Elite League: Ο Ηρακλής νικά τον Πανερυθραϊκό με 69-63 (φωτογραφίες)

Ο Ηρακλής επικράτησε με 69-63 του Πανερυθραϊκού στο Ιβανώφειο, το απόγευμα του Σαββάτου, στον πρώτο αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Elite League.

Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ βρήκαν λύσεις και σκόραραν από απόσταση στο δεύτερο ημίχρονο (7/17 τρίποντα από 3/12 στο πρώτο ημίχρονο) και από το -8 που βρέθηκαν στην αρχή της 3ης περιόδου (29-37), κατάφεραν να κερδίσουν, έχοντας προηγηθεί και με 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (57-47 με ένα 9-0 σερί).

Ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος (18π., 5 ριμπ., 4 ασ.), ο Στεν Σοκ (10π., 3/5 τρίποντα, 6 ασ.) και ο Τόμπσον (15π., 3/5 τρίποντα) ήταν αυτοί που οδήγησαν τον Ηρακλή στη νίκη, ενώ ο Μπέικερ (9π.) σκόραρε τους τελικούς 5 πόντους για να καθορίσει το τελικό σκορ 64-60, 69-61.

Από την άλλη πλευρά, ο Πανερυθραϊκός δεν είχε τις απαραίτητες επιλογές στον αγώνα, με τον Μανοΐλοβιτς να είναι ο μοναδικός διψήφιος σκόρερ με 20 πόντους.

Τώρα, οι δύο ομάδες έχουν ίδιο ρεκόρ, με 2 νίκες και 2 ήττες.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-18, 27-33, 48-47, 69-63.

Τη διαιτησία επιμελήθηκαν οι Γερακίνης, Κατωτικίδης και Παπαγερίδης (Γεωργικόπουλος).

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 15 (3), Σοκ 10 (3), Πουλιανίτης 3, Πράπας, Προίσκος 3 (1), Μερμίγκης 5, Ζορμπάς, Μπέικερ 9 (1), Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 18 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 20 (3), Καλλιανιώτης 1, Κουφόπουλος 6, Τσουργιάννης 7, Μπαζίνας 9 (1), Σαμοντούροβ, Κουρουπάκης 9, Θεοδώρου 6 (1), Ζαρμακούπης 5.

Η αγωνιστική συνεχίζεται με τους αγώνες Αμύντας-Δόξα Λευκάδας και Έσπερος Λαμίας-Μεγαρίδ, που ξεκίνησαν στις 16:30, καθώς και με τους αγώνες Αίας Ευόσμου-Ερμής Σχηματαρίου, Ελευθερούπολη-Παπάγου και Πανιώνιος-Κόροιβος Αμαλιάδας, που ξεκίνησαν στις 17:00.