Εύκολη νίκη της Καρδίτσας επί του Απόλλωνα Πάτρας με 95-67 (Φωτογραφικό άλμπουμ)

Η Καρδίτσα επικράτησε με 95-67 του Απόλλωνα Πάτρας την Κυριακή, στην 4η αγωνιστική της Β’ φάσης της Stoiximan Basket League, για τις θέσεις 7-12.

Ήταν μια άνιση μάχη αυτή που έγινε στο κλειστό της Καρδίτσας, καθώς ο Απόλλωνας Πάτρας πήγε με εννέα παίκτες στη Θεσσαλία, με τον έναν εξ αυτών (Σαλούστρο) να μην μπορεί να αγωνιστεί λόγω τενοντίτιδας στο χέρι.

Οι γηπεδούχοι, με πολλές περισσότερες λύσεις, όρεξη αλλά και κίνητρο, γιατί μαθηματικά έχουν λιγοστές ελπίδες για την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs, έδωσαν μια παράσταση, ενώπιον του κοινού τους, αν και το κλειστό “Γ.Μπουρούσης” είχε τον λιγότερο κόσμο από κάθε άλλο φετινό παιχνίδι.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου προηγήθηκε με 20-0 στο πρώτο πεντάλεπτο, μέχρι να βρει λίγο ρυθμό ο Απόλλωνας και αντιδράσει.

Όχι για να αντισταθεί και να διεκδικήσει κάτι, αλλά για να μην διασυρθεί.

Το δεκάλεπτο έληξε 30-14 και το ημίχρονο 59-31 με τον Μπιουκάναν να έχει 15 πόντους, 11 εκ των οποίων τους είχε βάλει όταν το σκορ ήταν 18-0 και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς 12.

Ο δίχως λύσεις Απόλλωνας, έπαιξε με έξι παίκτες στο πρώτο μισό, αφού ο έβδομος που πήρε συμμετοχή, ήταν για μόλις ένα λεπτό ο Καφέζας.

Δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό στο β’ μισό του αγώνα, η διαφορά των δύο ομάδων συνέχισε να δείχνει και να είναι, τεράστια.

Oι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Νίκο Παπανικολόπουλο, ο οποίος είχε γενέθλια την Κυριακή, να χρησιμοποιεί και τους πιο μικρούς στο φινάλε, αν κι ο Πηλίτσης με τον Καπετάκη, μάλλον μπορούσαν να παίξουν και λίγο περισσότερο.

Κορυφαίος της Καρδίτσας ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ σε 18,5 λεπτά, 23 πόντους πέτυχε ο Μακ, ενώ ο Νίκος Δίπλαρος έδωσε 12 ασίστ.

Ο Μαλίκ Όσμπορν πέτυχε 21 πόντους για τους Πατρινούς, ενώ ο Τσαντ Μπράουν είχε 14 πόντους-16 ριμπάουντ.

Η Καρδίτσα κλείνει εντός έδρας το γκρουπ της Β’ φάσης, με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67