“Άρης 98-91 Κολοσσός Ρόδου”: Η Νίκη του Άρη με Συγκινητικές Στιγμές (Φωτογραφίες)

Ο Άρης νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου 98-91 στο Nick Galis Hall, δείχνοντας αλώβητος στις τελευταίες στιγμές του αγώνα. Οι Πατρινοί μοιράζονται την ίδια θέση με τον Προμηθέα Πάτρας στην κατάταξη με 9-7 ρεκόρ, ωστόσο, κατέχουν την 4η θέση λόγω της νίκης τους απέναντι στον Άρη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Άρης έδιωξε τον κακό του “δαίμονα” που τον είχε στοιχειώσει τα τελευταία έξι χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς από το 2016/17 δεν είχε κερδίσει τον Κολοσσό στη Θεσσαλονίκη, ενώ είχε υποστεί έξι συνεχόμενες ήττες. Φέτος, όμως, η ομάδα κατάφερε να κερδίσει και στους δύο αγώνες, με τον Α’ γύρο να καταλήγει σε 88-78 υπέρ του Άρη.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ο Κολοσσός κρατούσε την αντίστασή του και απείλησε, εν κατακλείδι, να ανατρέψει το αποτέλεσμα, καταρρίφθηκε όμως από την αψεγάδιαστη απόδοση των βολών του Άρη:

Ο Άρης είχε 14 συνεχόμενες ευστοχίες στην τελευταία περίοδο και 12 ευστοχίες στα τελευταία 3,5 λεπτά, προστατεύοντας έτσι το προβάδισμά του!

Ο Κρις Μπάνκστον (19π.) κατέγραψε 6 ευστοχίες στα κρίσιμα σημεία, ενώ ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς σημείωσε 20 πόντους από 5/6 τρίποντα, επικρατώντας στον πιο παραγωγικό του αγώνα στο πρωτάθλημα! Με 15 πόντους, ακολούθησε ο Χάρελ, ενώ ο Τολιόπουλος και ο Σταρκ είχαν αντίστοιχα 12 και 10 πόντους για τους νικητές. Σημειώνεται ότι η ομάδα του Άρη αγωνίστηκε χωρίς τον Λευτέρη Μποχωρίδη και εκτός εξάδας ξένων είχε μείνει ο Σίλβιο Ντε Σόουζα.

allstarbasket.gr

Για την ομάδα της Ρόδου, ο Γκάουντλοκ σημείωσε 21 πόντους, ο Περάντες 16 και ο Ανδρέας Πετρόπουλος έμεινε στους 14 μέχρι τη Γ’ περίοδο. Αναλυτικές λεπτομέρειες Του Αγώνα: