Απόλλων Π.-Λαύριο 70-65: Ο Μουράτο πρωταγωνιστεί!

Με μια εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλη Μουράτο, ο Απόλλωνας κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 70-65 επί του Λαυρίου στο τουρνουά που διεξάγεται στη Λευκάδα.

Στην αρχή του αγώνα, η ομάδα του Λαυρίου ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα (14-9, 16-12) με έξυπνη κυκλοφορία της μπάλας και αμυντική πίεση, καταλήγοντας έτσι να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Λαυρίου και με ένα αποτέλεσμα 22-10 κατάφερε να προηγηθεί με 38-29 πριν από την ανάπαυλα, κυρίως χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλη Μουράτο.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, το Λαύριο κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ και, με μια καλή άμυνα και έξυπνες επιλογές στην επίθεση, πήρε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου με 47-46.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας άρχισε να αποχωρεί με 53-47 (στο 33′), ενώ το Λαύριο μείωσε τη διαφορά σε 58-55 (στο 36′). Ωστόσο, οι Πατρινοί παρέμειναν πιο ψύχραιμοι και, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και τις λανθασμένες επιλογές των παικτών του Κώστα Μέξα, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-29, 46-47, 70-65.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Ουάσινγκτον 3, Σταρκς 10, Μπλέιλοκ 2, Βησσαρίου 3 (1), Οσμπορν 12 (1), Γκιουζέλης 2, Φιλιππάκος 14 , Σαλούστρος 3, Μουράτος 21 (3).

Εκτός αγώνα έμεινε ο Γάιος Σκορδίλης, που προφυλάχθηκε από τον προπονητή του Νίκο Βετούλα.