Αγώνας Άρης-Παναθηναϊκός 65-75: Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος με τους Γκραντ-Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 75-65 του Άρη στη Nick Galis Hall, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε ένα επιμέρους 23-11 στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε μια σημαντική νίκη.

Με αυτή τη νίκη, οι πράσινοι παραμένουν αήττητοι στην κορυφή του πρωταθλήματος (6-0), ενώ οι κιτρινόμαυροι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους (4-2).

Ο MVP του αγώνα ήταν ο Τζέριαν Γκραντ (9π., 10ασ., 3ρ., 1κλεψ., 1κοψ.), καθοριστικός ο Ντίνος Μήτογλου (13π., 9ρ.), ενώ καλοί ήταν και οι Ματίας Λεσόρ (14π.), Μάριους Γκριγκόνις (10π.), Λούκα Βιλντόσα (9 πόντοι, 7 κλεψίματα), Κώστας Αντετοκούνμπο (8π., 5ρ.).

Ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ εκτός εξάδας ξένων έμεινε ο Κάιλ Γκάι.

Ντεμπούτο στην Basket League έκανε ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος έμεινε άποντος έχοντας 0/5 σουτ.

Κρις Μπάνκστον (16π.), Βασίλης Τολιόπουλος (15π.), Ρομπέρτο Γκάλινατ (11π.) και Μάρκους Κάρ (10π.) προσπάθησαν για τον Άρη.

Χωρίς τους τραυματίες Διαμαντή Σλαφτσάκη (θλάση στον προσαγωγό) και Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς (βαρύ διάστρεμμα), η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν ανταγωνιστική, αλλά έχασε τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του τη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague και τα εντός έδρας παιχνίδια κόντρα σε Ζαλγκίρις Κάουνας (15/11, 21:15) και Βίρτους Μπολόνια (17/11, 21:15), ενώ ο Άρης δοκιμάζεται στην έδρα της Μπουρζ (14/11, 20:30) για την 7η αγωνιστική του EuroCup.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και του Κώστα Αντετοκούνμπο (2-9 και 7-14), ο Άρης αντέδρασε, έσφιξε την άμυνά του, βρήκε λύσεις από τον Τολιόπουλο και προηγήθηκε με 15-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου, κάνοντας ένα σερί 8-0.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον αγώνα να είναι ντέρμπι και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 33-32, με ένα τρομερό κάρφωμα του Μπάνκστον.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τζέριαν Γκραντ σε ρόλο οργανωτή (έφτασε τις 9 ασίστ), τον Ματίας Λεσόρ να σκοράρει και τους Βιλντόσα-Σλούκα να δίνουν στους πράσινους για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (42-52 και 44-55 στο 30′).

Ο Άρης μείωσε στους 4 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (53-57 και 55-59), όμως ο Μήτογλου πέτυχε πέντε σερί πόντους (55-65 στο 37′), ο Γκριγκόνις έβαλε ένα τρίποντο (55-68) και ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75.