ΑΕΚ: Νίκη με σκορ 82-76 επί της Κλουζ στο τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” (βίντεο)

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει με σκορ 82-76 την ομάδα της Κλουζ από τη Ρουμανία στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” που διεξάγεται στο κλειστό γήπεδο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λάνγκστον Χολ και τον απών Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (προσφάτως αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο), αλλά βρήκε τη νίκη χάρη στις εμφανίσεις των Τζόρνταν ΜακΡέι (18 πόντοι), Τζάστιν Τίλμαν (15 πόντοι) και Τσέισον Ραντλ (14 πόντοι).

Η Κλουζ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στη μίση γήπεδο και τερμάτισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα.

Στο 15ο λεπτό οι πόντοι ήταν 29-18 υπέρ της ΑΕΚ, πριν η ομάδα από τη Ρουμανία επανέλθει, ειδικά από την περιφέρεια, με τους Κάρελ Γκούζμαν και Μπρους Τζόουνς να πετυχαίνουν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο ημίχρονο.

Με ένα 9-21 σκορ στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, η ομάδα του Μιχάι Σιλβάσαν πήγε στα αποδυτήρια με τον έλεγχο, με ένα καλάθι του Τζόουνς που διένυσε όλο το γήπεδο σε έξι δευτερόλεπτα.

Στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 61-69, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και να ισοφαρίσει με 76-76 και 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Δημήτρης Φλιώνης έχασε μία προσπάθεια τριπόντου, αλλά ο Τίλμαν πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και πέτυχε μία από τις δύο βολές για να δώσει προβάδισμα 79-76 στην ΑΕΚ.

Αμέσως μετά, ο Γκούζμαν έκανε λάθος βήματα, και με 46,7 δευτερόλεπτα στο ρολόι, η ΑΕΚ πήρε τη μπάλα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε αποτελεσματικά.

Ο Πάτρικ Ρίτσαρντς έκανε φάουλ στα 17,4 δευτερόλεπτα, ο Τσέισον Ραντλ ευστόχησε μία από τις δύο βολές και έγραψε το 80-76, πριν αποκτήσει μία ληστεία από τον Ρίτσαρντς και τερματίσει το ματς με τη νίκη για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-39, 57-59, 82-76.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 15 (1/1 τρίποντο), Ραντλ 14 (3/7 τρίποντα), Καράμπελας 7 (1/2 τρίποντο), Φλιώνης, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7, Μάκλεμορ 2, Κουζέλογλου 4, Καμπεγκέλε 11 (6 ριμπάουντ), Κόττας 4, Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 18 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

Κλουζ Ναπόκα (Σιλβάσαν): Γκούζμαν 21 (2/4 τρίποντα), Μέγερις 9, Λαπούστε, Σίλι 2, Στιπάνοβιτς 2, Κάτε 3 (8 ριμπάουντ), Μασιούκα 2, Έντι 6 (2/5 τρίποντα), Τζόουνς 25 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Ρίτσαρντς 6.