Παπαμιχαήλ νικητής στη Βραζιλία και προεισχώρηση στα προημιτελικά

Αυτή τη φορά η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επικράτησε της Βραζιλιάνας παίκτριας, Άνα Καντιότο, με 6-4, 6-3 και κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του τουρνουά ITF στη Βραζιλία, το οποίο διαθέτει έπαθλο 80.000 δολάρια.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στα δύο sets, η Παπαμιχαήλ κατάφερε να ανατρέψει τα πράγματα και να πάρει τη νίκη.

Στο πρώτο σετ, η Καντιότο πήρε τα πρώτα δύο games, αλλά η Παπαμιχαήλ απάντησε ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2 και κατόπιν κατάφερε να κερδίσει το καθοριστικόν break, παίρνοντας το προβάδισμα 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Καντιότο πήρε το πρώτο break (2-1), αλλά και πάλι η Παπαμιχαήλ απάντησε άμεσα και ισοφάρισε στο 2-2. Με ένα ακόμα break και ένα hold, η Παπαμιχαήλ προηγήθηκε με 4-2.

Η Καντιότο κατάφερε να επιστρέψει με ένα break στο 4-3, αλλά αυτό ήταν το τελευταίο game που κέρδισε. Η Παπαμιχαήλ πήρε τα επόμενα δύο games και σφράγισε τη νίκη της, προκρίνοντας στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Λάουρα Πιγκόσι (Βραζιλία) και Ίντεν Σίλβα (Μ. Βρετανία).