Ο Μεντβέντεφ σταμάτησε τον Τσιτσιπά στον ημιτελικό της Βιέννης!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά της Βιέννης. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 7-6(6)) από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, σε έναν συναρπαστικό αγώνα που διήρκεσε μία ώρα και 45 λεπτά. Παρά τη μεγάλη μάχη που έδωσε ο Τσιτσιπάς στο δεύτερο σετ, ο Μεντβέντεφ τελικά αναδείχθηκε νικητής.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς είχε τις πρώτες ευκαιρίες για break, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Ο Μεντβέντεφ κατάφερε να σπάσει το σερί του Τσιτσιπά και να πάρει το προβάδισμα. Τελικά, κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τους παίκτες να οδηγούνται στο tie break. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 5-5, αλλά στη συνέχεια ο Μεντβέντεφ πήρε το μπρέικ και κέρδισε το σετ με 7-6(6), καθιστώντας τον Τσιτσιπά εκτός τουρνουά.