Θυμίζει το Ρέντινγκ – Άρσεναλ: Μια μη επαγγελματική ομάδα κέρδισε με 7-0 εκτός έδρας, έφαγε τέσσερα και αγχώθηκε!

Είναι γνωστό ότι το Κύπελλο Αγγλίας είναι ένας από τους πιο ενδιαφέροντες θεσμούς στο ποδόσφαιρο. Έχει απρόβλεπτα αποτελέσματα, καθώς δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ποια ομάδα θα αποκλειστεί και αυτό ισχύει από τον πρώτο γύρο μέχρι τον τελικό, κάθε αγωνιστική περίοδο.

Φέτος, η παλαιότερη διοργάνωση στην Αγγλία ξεκίνησε, με τη συμμετοχή των ομάδων της League One και League Two, καθώς και των ομάδων που προκρίθηκαν μέσω των προκριματικών.

Τα ματς ήταν πολύ ενδιαφέροντα και προσφέρθηκαν εκπληκτικά θέαματα. Όμως, το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της πρώτης ημέρας ήταν αυτό ανάμεσα στη Σουίντον της League Two και την Όλντερσοτ της National League.

Η φιλοξενούμενη ομάδα, που δεν είναι επαγγελματική, προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο ημίχρονο και κατόρθωσε να φτάσει το 7-0 πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης ώρας του αγώνα, με τον Μπάρχαμ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Η έκπληξη ήταν τεράστια, αλλά το παιχνίδι δεν τελείωνε εκεί. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν ποδόσφαιρο από το 75ο λεπτό και μετά. Μέσα σε τρία λεπτά, μείωσαν το σκορ σε 7-2 και στις καθυστερήσεις κατάφεραν να γείρουν τον αγώνα στο 7-4. Σχεδόν είχαμε ξανά το ίδιο σκορ όπως στο ματς της Ρέντινγκ με την Άρσεναλ, κάποτε καιρό πριν, κατά τη διάρκεια της εποχής του Άρσεν Βενγκέρ. Ένα επικό παιχνίδι!