Ο Σαλάχ ανταποκρίθηκε στην κλήση της κορυφής!

Αν και η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να διατηρήσει καθαρό φύλλο αγώνων στα τελευταία 12 παιχνίδια εντός έδρας, ο Βέρτζιλ Φαν Ντάικ υπέστη την πρώτη ήττα σε αερική μονομαχία μετά τον Ιανουάριο στο πρωτάθλημα, η Λίβερπουλ όμως επέτυχε τον στόχο της. Δεν ήταν εύκολο να παρακολουθεί ανέμβολα το παιχνίδι της Σίτι με την Άρσεναλ, γνωρίζοντας ότι στη χειρότερη περίπτωση θα ισοφάριζε στην κορυφή με μικρή διαφορά γκολ από τους “κανονιέρηδες”.

Η Μπράιτον σκόραρε στα πρώτα 87 δευτερόλεπτα με τον Ντάνι Γουέλμπεκ να βρίσκεται στο σωστό μέρος τη στιγμή που χρειαζόταν, κερδίζοντας τη μάχη με τον Σόμποσλαϊ και σουτάροντας με το δεξί για το 1-0 των “γλάρων” στο “Άνφιλντ”. Αν και δεν ήταν ιδανική αρχή για την ομάδα του Κλοπ, το χρονικό παράθυρο ήταν ώστε να μην απογοητευτούν. Ακολουθούσε ένα ολόκληρο παιχνίδι μπροστά τους. Οι επιθέσεις της Λίβερπουλ ξεκίνησαν από τα δεξιά με τον Κόνορ Μπράντλεϊ και με τον Σαλάχ να προσπαθεί αλλά να αντιμετωπίζει δυσκολίες στο σουτ και να κάνει λανθασμένες επιλογές στις καταλληλότερες στιγμές.

Η Μπράιτον στήθηκε άμυνα και προσπάθησε να τρέξει επικίνδυνα με τον Αντίνγκρα από τα αριστερά. Η μεγάλη δύνη της ήταν ο τρόπος που αμυνόταν, με τις γραμμές να είναι πολύ κοντά, πίεση στο μεσαίο τρίτο του γηπέδου μετά από δεύτερη ή τρίτη πάσα.

Η Λίβερπουλ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά έπρεπε να βρει τρόπους να διαλύσει την άμυνα των “γλάρων”. Αυτό φαινόταν να πετυχαίνει όταν η μπάλα βρισκόταν πίσω από την άμυνά τους. Έτσι ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης. Στο 27ο λεπτό, ο Σαλάχ με κεφαλιά από τα όρια της περιοχής επανέφερε τη μπάλα στο παιχνίδι, αφήνοντας τον Ντίας να σκοράρει με προβολή το 1-1. Οι επιθέσεις των “κόκκινων” συνεχίστηκαν, και ξεπέρασαν τα διψήφια νούμερα από το 32ο λεπτό. Στη συνέχεια, η πίεση στο επίθετικό τρίτο αυξήθηκε.

Παρότι οι Νούνιες και Σαλάχ δεν έδειχναν πολύ ενεργητικοί στο παιχνίδι για να εκθέσουν την άμυνα της Μπράιτον, μια καλή μετάβαση ήταν αρκετή. Μια τέτοια μετάβαση έγινε στο 65ο λεπτό με τον Μακ Άλιστερ να κόβει την άμυνα της Μπράιτον στα δύο, και ο Σαλάχ να σκοράρει με αριστερό πλασέ για το 2-1, το 16ο φέτος γκολ του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 70′, σχεδόν δόθηκε ασίστ στο “Φαραώ”, αλλά ο Ντίας ήταν σε θέση οφσάιντ για να σκοράρει. Οι “γλάροι” είχαν ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κέλεχερ ανέβασε την πίεση, και το διαγώνιο σουτ του Λαλάνα στο 87′ πέρασε λίγο έξω, δημιουργώντας αγωνία στο “Άνφιλντ”. Ο Φερμπρούγκεν στο 90′ με μια εκπληκτική απόκρουση απέκρουσε ένα σουτ του Σαλάχ στην γωνία, και η Λίβερπουλ κατέκτησε όλους τους βαθμούς, τουλάχιστον προσωρινά βρέθηκε στο προσκήνιο.