Ο Παναθηναϊκός επικράτησε ξανά του Ολυμπιακού και ετοιμάζεται για ανατροπή στου Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό και έστειλε τη σειρά των τελικών του Volley League Γυναικών σε πέμπτο αγώνα που θα διεξαχθεί στο γήπεδο «Μελίνα Μερκούρη»!

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκαν τη δυναμική απόδοση που είχαν στην προηγούμενη νίκη τους στο Ρέντη πριν από τέσσερις ημέρες, επικρατώντας με 3-1 σετ (25-15, 25-23, 23-25, 25-23) με standout εμφανίσεις της Άτκινσον. Πλέον, επιδιώκουν την ανατροπή όταν αντιμετωπίσουν ξανά τον Ολυμπιακό το επόμενο Σάββατο (27/4, 18:00) στα γήπεδα του Ρέντη, με στόχο να κατακτήσουν το πρωτάθλημα!

Ο Αγώνας

Στο τέταρτο σετ, η μάχη ξεκίνησε ισορροπημένη μέχρι το 4-4, όταν ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με +3 (7-4). Η Άτκινσον πήρε αποφασιστικό μπλοκ για το 9-5, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά στο 9-6 με την Κούμπουρα, ενώ οι γηπεδούχες ανέβηκαν στο 11-6, αναγκάζοντας τον Μιτσέλι να ζητήσει timeout. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-8 με πόντους από Νίζετιχ και Μλεϊνκοβα, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με την Άτκινσον και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων του, δημιουργώντας αξιόλογη επιδοκιμαστέα πορεία και οδηγώντας με 22-12, επικρατώντας με άνεση στο 1-0 σετ (25-15).

Μετά το δυσάρεστο πρώτο σετ για εκείνους, ο Ολυμπιακός παρουσίασε βελτιωμένη απόδοση στην έναρξη του δεύτερου, προηγούμενος με 3-2 και 4-3. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 5-4, ενώ η Χατζηευστρατιάδου πήρε πόντο στον πρώτο χρόνο, ενώ η Κούμπουρα έβαλε την ομάδα της μπροστά με 7-6. Οι δύο ομάδες κρατούσαν το σκορ ισορροπημένο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 13-11 και 15-13, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 17-17. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-19 και 22-20, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 23-22 με τη Νίζετιχ, όμως η εντυπωσιακή Άτκινσον έκανε το 25-23, οδηγώντας την ομάδα της στο 2-0 σε σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 3-1, και τον Ολυμπιακό να ανατρέπει το σκορ προηγούμενος με +3 (8-5), με τη Μλεϊνκοβα και τη Νίζετιχ να συνεισφέρουν σε αυτή την επιδοκιμαστέα απόδοση. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το +3 μέχρι η Άτκινσον να ισοφαρίσει σε 12-12. Ο Ολυμπιακός υπερίσχυε στο τρίτο σετ, ξεφεύγοντας με 16-13, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 17-17, ενώ οι επιδόσεις της Μλεϊνκοβα οδήγησαν τις φιλοξενούμενες σε νίκη με 25-23, μειώνοντας το σκορ σε 2-1 σε σετ.

Η μεγάλη αναμέτρηση συνεχίστηκε στο τέταρτο σετ, με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να κάνει διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου, πριν ο Παναθηναϊκός προηγηθεί με 15-11. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 16-16, ενώ με άσο της Κούμπουρα προηγήθηκε με δύο πόντους (20-18), όμως η εξαιρετική Άτκινσον έκανε εντυπωσιακή επίδοση, άνοιξε το δρόμο για το Παναθηναϊκό με 21-20 και 22-21. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 με λάθη σερβίς της Φουμάκη και πόντο της Μλεϊνκοβα, η Άτκινσον με μπλοκ έκανε το 24-25, ενώ η Σάμανταν έστειλε την μπάλα έξω, με το βίντεο να δείχνει πως είχε επαφή με το μπλοκ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 25-23, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2!

Τα σετ: 25-15, 25-23, 23-25, 25-23