Ο Παναθηναϊκός εντυπωσίασε και νίκησε εύκολα την Κλουζ με κεντρικούς παίκτες τους Σλούκα και Βιλντόσα!

Ο Παναθηναϊκός είχε μια επιτυχημένη εμφάνιση στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι στην Ελλάδα! Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 98-82 της Κλουζ στο τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”, δείχνοντας βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι εναντίον της Τσεντεβίτα Ολίμπια. Αν και αντιμετώπισε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να αντλήσει ενέργεια από την καλύτερη άμυνα και την ποικιλία επίθεσης για να κερδίσει με μια ευκολία που φάνηκε σχεδόν εκατοσταρα!

Ο πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Λούκα Βιλντόσα, ο οποίος έκανε μία εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Σημείωσε 16 πόντους, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, γίνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την πράσινη φανέλα μέχρι σήμερα. Επίσης, θετική επίδοση είχε και ο Κώστας Σλούκας στο πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν εξαιρετικός δημιουργός με 9 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πρόσθετα, οι Λουκάς Μπαλτσερόφσκι και Ροκο Λένι Μπράμος σημείωσαν αντίστοιχα 13 και 14 πόντους, ενώ ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ξεχώρισε με 12 πόντους.

Τώρα, ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στο επόμενο φιλικό παιχνίδι ενάντια στο Περιστέρι bwin (10/9, 20:15), με τον Εργκίν Αταμάν να είναι και πάλι στον πάγκο. Επιπλέον, οι παίκτες Ματίας Λεσόρ, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Ιωάννης Παπαπέτρου και Δημήτρης Μωραΐτης, μαζί με τον τραυματία Ντίνο Μήτογλου, δεν αγωνίστηκαν σε αυτό το ματς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ισχυρή απόδοση στο ματς, με τους Σλούκα και Μπαλτσερόφσκι να έχουν κεντρικό ρόλο και να πάρουν μια προβάδισμα 9-2. Οι Ρουμάνοι ξεπήδησαν με τους Στεπάνοβιτς και Τζόουνς, μειώνοντας σε 17-10, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στους 3 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η απόδοση της Κλουζ συνεχίστηκε με τον Στεπάνοβιτς να είναι πρωταγωνιστής και να μειώσει στον πόντο με το 33-32. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον Μπαλτσερόφσκι και τον Γκριγκόνις να προκαλούν και να ανεβάζουν τη διαφορά στους 10 πόντους (54-44) μετά το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός διατήρησε την προβάδισμά του, αλλά η Κλουζ δεν υποχώρησε, με τη διαφορά να μην ξεπερνά τους 9 πόντους (76-67).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +13 (82-69) με τους Βιλντόσα και Αντετοκούνμπο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιδεικνύει δυνατότητες, με τον Καλαϊτζάκη να σημειώνει σημαντικούς πόντους και να επιβεβαιώνει την καλή του εμφάνιση. Ο Βιλντόσα, ο οποίος αναβίωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά στο +19 (95-76), ενώ στο τέλος του ματς μπήκαν και οι Αβδάλας, Σαμοντούροβ με καλές επιδόσεις.

Τελικά σκορ: 98-82.