Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντιμετώπισε δυσκολίες κόντρα στον ΠΑΟΚ αλλά διατήρησε το αήττητο

Αν και αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στον ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη με σκορ 97-85. Με αυτό το αποτέλεσμα διατήρησε το αήττητο (10-0) στη φετινή Stoiximan Basket League.
Παρά την αντίσταση των Θεσσαλονικέων και την προβάδισμα τους, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Ακόμη και όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά σε 80-77 μόλις 5 λεπτά πριν το φινάλε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κερδίσει το ματς, επανέρχοντας στις νίκες μετά τις ήττες από Εφές και Ρεάλ Μαδρίτης.
Οι κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μήτογλου (19π, 10 ριμπ), Ναν (21π με 3/4 τρίποντα, 4 ριμπ, 4 ασίστ) και Σλούκας (11π, 9 ασίστ), ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Άλστον (18π, 6 ριμπ), Γκίλμορ (14π, 6 ριμπ) και Φρίντρικσον (15π, 11 ασίστ).
Επόμενος αγώνας του Παναθηναϊκού AKTOR είναι εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν (14/12, 22:00) για την 14η αγωνιστική της Euroleague, ενώ ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ (13/12, 19:30) για το Basketball Champions League.

Το ματς

Η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού περιλάμβανε τους Βιλντόζα, Ναν, Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο. Αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ είχε στο παρκέ τους Φρίντρικσον, Μπελιάουσκας, Αρσενόπουλο, Γκίλμορ και Άλστον. Παρόλο που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-0, ο Γκίλμορ ισοφάρισε με 8 συνεχόμενους πόντους για τον ΠΑΟΚ (5-8). Ο Αντετοκούνμπο ανταποκρίθηκε στην πίεση του ΠΑΟΚ, μειώνοντας τη διαφορά σε 10-11. Όμως ο ΠΑΟΚ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-17. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι καθορίστηκαν από τον Γκίλμορ και τον Άλστον, παραμένοντας μπροστά στο σκορ, ενώ ο Μήτογλου μείωσε σε 17-18. Χωρίς ιδιαίτερα ισχυρή επίθεση, ο Παναθηναϊκός πέτυχε κυρίως από βολές, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-17.