Ο Χέντερσον θα είναι ευγνώμων προς τον Σιδηρόπουλο: Η απόφαση του Έλληνα που προκάλεσε αντιδράσεις! (vid)

Η αναμέτρηση της Μπόντο Γκλιμτ με τον Άγιαξ εξελίσσεται εντυπωσιακά, δημιουργώντας αμφισβήτηση σε ένα ήδη αμφίρροπο ζευγάρι. Η πρόβλεψη που είχε γίνει από την κλήρωση επιβεβαιώθηκε στη Νορβηγία.

Ένα ματς που δεν είναι απλό για κάθε διαιτητή, γεγονός που ισχύει και για τον Τάσο Σιδηρόπουλο, στο τρίτο του παιχνίδι στο Europa Conference League. Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο 34ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο τέλος, οδηγώντας στην παράταση με συνολικό σκορ 3-3, αλλά από το 48’ τα πράγματα διαμορφώθηκαν σημαντικά.

Ο Σούταλο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά η φάση που προκάλεσε αντιδράσεις έλαβε χώρα στο 56ο λεπτό. Κατά τη διάρκεια κόρνερ για την Μπόντο, πλασέ πάνω στην κίνηση και χέρι του Σόσα πάνω στη γραμμή. Αρχικά, ο Έλληνας διαιτητής δεν έδειξε κάτι.

Έπειτα, κλήθηκε από το VAR να εξετάσει τη φάση και πήρε την απόφασή του. Παρότι όλοι περίμεναν πέναλτι και κόκκινη, τελικά κρίθηκε ότι υπήρχε επίθετικό φάουλ!