Ο Άρης υποχώρησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ενάντια στην ομάδα της Τρέντο

Αν και πάλεψε μεθοδικά, ο Άρης αποχώρησε από την Ιταλία με μια πικρή γεύση από την ήττα του στον αγώνα. Παρότι κατάφερε να ανατρέψει ένα διαφορά σε πόντους, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έτσι τελικά έχασε με σκορ 69-67 ενάντια στην Τρέντο στην 9η αγωνιστική του EuroCup. Με αυτό το αποτέλεσμα, βρίσκεται στην 8η θέση του ομίλου με ρεκόρ 3-6.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να ανταγωνίζονται σκόρ από διάφορους παίκτες. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 32-32, ενώ η Τρέντο κατάφερε να αφήσει πίσω της τον Άρη και να προηγηθεί με σκορ 53-43 στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τις προσπάθειες ανατροπής του Άρη, η Τρέντο τελικά κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι με σκορ 69-67.

Η εξέλιξη των δεκαλέπτων ήταν: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67.