Μίλωνας: Η ιστορική νίκη στην Ευρώπη

Στην πρώτη του συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, ο Μίλωνας κατάφερε να κερδίσει μια σπουδαία νίκη. Η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη κατέβαλε την πρωταθλήτρια της Ελβετίας, Σόνενβερντ, με σκορ 3-1 σετ στο πρώτο παιχνίδι τους για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών. Αυτή ήταν η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία της ομάδας και τους προσέφερε ένα σαφές προβάδισμα για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Ο Μίλωνας ήταν κυρίαρχος σε όλο το ματς, ακόμα και στο τρίτο σετ που έχασε. Είχε τις ευκαιρίες να το κερδίσει με 3-0, αλλά η ομάδα της Σόνενβερντ αντέδρασε και πήρε το σετ. Οι παίκτες του Μίλωνα είχαν σταθερή υποδοχή, καλή ανάπτυξη στην επίθεση και αποδοτικό μπλοκ-άμυνα, παρά τα αρκετά λάθη που έκαναν. Η νίκη τους ήρθε κυρίως χάρη στην ανώτερη παρουσία τους στο γήπεδο.

Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από δύο άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη των αντιπάλων. Η Σόνενβερντ, από την άλλη, συγκέντρωσε πόντους από δύο άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη των αντιπάλων.

Τα σετ ήταν 25-21, 25-19, 24-26, 25-20 και το παιχνίδι διήρκεσε 103 λεπτά. Οι κορυφαίοι σκόρερ για τον Μίλωνα ήταν ο Πολουγιάν με 24 πόντους και ο Μολίνα με 15 πόντους. Από την πλευρά της Σόνενβερντ, ο Γιαλάθ ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους.