Και το Τατζικιστάν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ασίας

Το Τατζικιστάν έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ασίας, καθώς επικράτησε στα πέναλτι με 5-3 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, στο γύρο των “16” της διοργάνωσης που λαμβάνει χώρα στο Κατάρ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χανόνοφ να ανοίγει το σκορ στο 30ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις η ομάδα των ΗΑΕ ισοφάρισε με τον Μουμπάρακ. Το σκορ δεν άλλαξε κατά την παράταση και στα πέναλτι το Τατζικιστάν κατάφερε να προκριθεί.

Επίσης, η Αυστραλία επικράτησε με 4-0 της Ινδονησίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ασίας. Τα γκολ των “καγκουρό” πέτυχαν οι Μπαγκότ (12′ αυτ.), Μπόιλ (45′), Γκούντγουϊν (89′) και Σούταρ (90’+).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των “16” και της διαδρομής έως τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ασίας:

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των «16», καθώς και η διαδρομή έως τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ασίας έχουν ως εξής:

Αυστραλία – Ινδονησία 4-0
Τατζικιστάν – Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 1-1 (5-3 στα πέναλτι)