Η Σέλτικ νίκησε με ευκολία τη Ρος Κάουντι και αυξήθηκε στο +8!

Η Ρος Κάουντι κατάφερε να ανταπεξέλθει στη Σέλτικ για ένα ημίχρονο πριν υποκύψει και να γνωρίσει μια ηττητική ήττα με σκορ 3-0, στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μειονεκτικοί με την αποβολή του Μπράουν με κόκκινη κάρτα μόλις στο 10’, ενώ ο Τέρνμπουλ σκόραρε στο 7’ του επιπλέον χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, καθιστώντας το σκορ 3-3 και 0-1 υπέρ της Σέλτικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σέλτικ αύξησε την πίεσή της, κατέκτησε πολλά κόρνερ και φάουλ, αλλά χρειάστηκε τη βοήθεια του Λουίς Πάλμα που μπήκε από τον πάγκο στο 62’ και σφράγισε τη νίκη με ένα γκολ στο 78’.

Από την ασίστ του πρώην παίκτη του Άρη, ο Φόρεστ σφράγισε την επικράτηση των φιλοξενούμενων, καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 83’. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φόρεστ έχει σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ σε κάθε μία από τις 15 σεζόν του με τη Σέλτικ!