Η Ουτρέχτη κατάφερε να κερδίσει τον Άγιαξ με ένα επεισοδιακό ματς!

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Ουτρέχτη και τον Άγιαξ στην Ολλανδία ήταν το παιχνίδι της χρονιάς, με πολλές συγκινήσεις και την Ουτρέχτη να αποκτά τη νίκη! Η ομάδα του Ρον Γιανς επικράτησε 4-3 του Άγιαξ στην 9η αγωνιστική της Eredivisie, σε ένα παιχνίδι που θα μείνει αξέχαστο για αρκετό καιρό. Πέραν των επτά γκολ και των συνεχών ανατροπών, στο 88ο λεπτό διακόπηκε λόγω ρίψης αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.

Από την αρχή ως το τέλος, το παιχνίδι προσφέρει συναρπαστικές στιγμές. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 2-0, αλλά ο Άγιαξ ανταποκρίθηκε και γύρισε το παιχνίδι σε 3-2. Ωστόσο, στο τέλος κατέρρευσε και δέχτηκε την ισοφάριση. Μετά την προσωρινή διακοπή, η Ουτρέχτη κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης.

Με αυτή τη νίκη, η Ουτρέχτη ανακάμπτει βαθμολογικά και απομακρύνεται από τις θέσεις υποβιβασμού, ενώ ο Άγιαξ πρέπει να αλλάξει γρήγορα την αγωνιστική του εικόνα με μόλις πέντε βαθμούς. Η Ουτρέχτη τώρα στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με τη Μπράιτον για την Europa League.

Στο παιχνίδι, ο Άγιαξ άρχισε καλύτερα αλλά δεν ήταν απειλητικός στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Έτσι, βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Φλαμίνγκο στο 44′. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με το γκολ του Φαν Ντεν Χορν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Άγιαξ κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με δυο γκολ του Χλίνσον και ένα πέναλτι του Μπεργκβάιν. Ωστόσο, η Ουτρέχτη απάντησε με ακόμη ένα γκολ και βρήκε τη νίκη στο τέλος με το γκολ του Φράουλο.